RAPORT

Pogarda

Startuje konkurs „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów. Jego szczątków do tej pory nie znaleziono (fot. Wikipedia)
Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów. Jego szczątków do tej pory nie znaleziono (fot. Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Na scenariusze lekcji, artykuły popularnonaukowe i prace dyplomowe związanego z postacią rotm. Witolda Pileckiego oczekują organizatorzy ogłoszonego w poniedziałek konkursu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Termin nadsyłania prac upływa na początku października.

Marsz Pamięci w hołdzie rtm. Pileckiemu przejdzie ulicami Warszawy

Ulicami Warszawy przejdzie dziś Marsz Rotmistrza Pileckiego. Młodzi ludzie organizujący wydarzenie chcą w ten sposób upamiętnić 115. rocznicę...

zobacz więcej

Ogólnopolski Akademicki Konkurs Historyczny „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” jest adresowany do studentów kierunków humanistycznych I, II i III stopnia, studentów studiów podyplomowych prowadzonych przez publiczne oraz niepubliczne uczelnie w Polsce, a także absolwentów tego typu studiów - pod warunkiem, że od czasu zakończenia przez nich studiów nie minął okres 1 roku.

Zadaniem uczestników jest napisanie i przesłanie scenariusza lekcji tematycznej lub artykułu popularnonaukowego związanego z postacią Pileckiego, jego żołnierzy i współpracowników.

Jury, w skład którego wchodzą marszałek senior Kornel Morawiecki, senator prof. Jan Żaryn, poseł prof. Józef Brynkus, prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący), prof. Tomasz Panfil, Łukasz Kudlicki (MSWiA), mjr Paweł Nawarycz (MON), Michał Siwiec-Cielebon i Kajetan Rajski, spośród nadesłanych prac - po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej - wybierze także najlepszą pracę dyplomową.

Po liście wystosowanym przez organizatorów - w którym przypomnieli, że rotmistrz jest człowiekiem „którego wielkość jest niekwestionowana, cnota bezsporna, intencje czyste i szlachetne, a bohaterstwo prawdziwe” – inicjatywę patronatem objął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

„Pilecki to żołnierz i prawy rycerz, który kochał Polskę”. 68. rocznica śmierci rotmistrza

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 w więzieniu mokotowskim Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy. Przed egzekucją odczytano...

zobacz więcej

Patronat MSWiA

„Witold Pilecki jako młody człowiek był Komendantem Oddziału Związku Bezpieczeństwa Kraju, można więc powiedzieć, że pracował w kierowanym przez Pana resorcie. Żołnierze Niezłomni (w tym i rtm. Pilecki) pozostawali w sferze zainteresowania komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego - odpowiednika dzisiejszego MSW” – napisali organizatorzy do szefa resortu.

„Konkurs Historyczny poświęcony Rotmistrzowi, to dobra okazja, by pokazać, że czasy, gdy organ rządu był aparatem ucisku i represji należą do przeszłości, że dzisiejszy rząd i resort spraw wewnętrznych to przyjazna instytucja, działająca na rzecz bezpieczeństwa obywateli” – podkreślili.

Przedsięwzięcie, jak zapowiadają organizatorzy, ma przypomnieć „wielkie czyny bohatera narodowego”. Jego celami, jak zapisano w regulaminie, są także „wdrażanie studentów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień i poszerzanie umiejętności badawczych”; „upowszechnianie wśród studentów wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i żołnierzach Wojska Polskiego oraz członkach polskiego podziemia niepodległościowego”; „odkłamywanie historii, ujawnianie prawdy i wiedzy historycznej: promowanie cech żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego" oraz "upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej oraz kształtowania postaw patriotycznych, wspólnotowych i obywatelskich".

„Witold Pilecki powiedział o wiezieniu na Rakowieckiej, że Auschwitz było igraszką”

– Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy Rakowieckiej jest pod wrażeniem tego co zachowało się w 10 pawilonie. – Tym...

zobacz więcej

Zgłoszenia do konkursu

Uczestnicy powinni zgłosić swój udział w konkursie do szóstego sierpnia, a do piątego października – wysłać prace konkursowe. Wręczenie nagród - w wysokości 1200 zł za najlepszą z prac w każdej z trzech kategorii - odbędzie się 19 listopada, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

Konkurs jest jednym z elementów projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, który zakładał także wydanie „Raportu Witolda”, organizację dwóch dodatkowych konferencji oraz przeprowadzenie konferencji naukowej.

Realizatorem konkursu jest krakowska Fundacja „Gdzie”, promująca - jak czytamy na stronie - niezależną sztukę młodych twórców. Spośród projektów fundacji można wymienić m.in. interaktywne komiksy historyczne: o powstaniu styczniowym („Kosy Wojny 1863”) oraz o I Wojnie Światowej („Odpamiętani”), oraz współtworzenie akcji „101 Murali dla Krakowa”.

Honorowym patronem przedsięwzięcia jest prezydent Andrzej Duda.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.rtmpilecki.com.pl

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej