NATO potwierdza: cztery bataliony wzmocnią wschodnią flankę

Do Polski i 3 krajów bałtyckich przyjedzie w sumie około 4,5 tys. żołnierzy (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

NATO wyśle do krajów wschodniej flanki cztery bataliony wojska. Poinformował o tym w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Szef Paktu potwierdził tym samym wcześniejsze informacje płynące m.in. z polskiego ministerstwa obrony.

Dwa miesiące do szczytu NATO w Warszawie. MON prezentuje spot

Jesteśmy przekonani, że lipcowy szczyt państw NATO w Warszawie przyniesie długo oczekiwane zmiany związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki...

zobacz więcej

Decyzje takie mają zapaść na rozpoczynającym się jutro w Brukseli posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO a także na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie. Oznacza to, że do Polski oraz trzech krajów bałtyckich przyjedzie w sumie około 4,5 tysiąca żołnierzy z krajów członkowskich. W każdym z tych państw znajdzie się jeden batalion wojska.

W oczekiwaniu na szczyt NATO

Decyzje o wzmocnieniu krajów na wschodzie Europy to najważniejszy temat lipcowego szczytu w Warszawie. Wysłanie dodatkowych oddziałów wojska ma być reakcją na agresywną politykę Rosji na Ukrainie. Równocześnie NATO podkreśla, że chce utrzymywać dialog z Moskwą.

Wcześniej Sojusz informował, że jeszcze przed lipcowym szczytem ma dojść do spotkania Rady NATO-Rosja. Jednak Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że nie ma jeszcze wyznaczonej daty spotkania.

źródło:
Zobacz więcej