Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Problemem nie tylko wirus Zika. Superbakteria zagraża olimpijczykom

Igrzyska w Rio odbędą się w dniach 5-21 sierpnia (fot. Laurence Griffiths / Staff / Getty Images)

Problemów organizatorów igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro ciąg dalszych. W kilku akwenach, na których rywalizować będą wioślarze i kajakarze, naukowcy odkryli superbakterię odporną na środki farmakologiczne.

Bezpieczne igrzyska w Rio – organizatorzy rozdadzą pół miliona prezerwatyw

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że w Rio de Janeiro podczas największej sportowej imprezy globu rozdanych zostanie 450 tys....

zobacz więcej

Dotąd ta niebezpieczna bakteria była wykrywana wyłącznie w szpitalach. Jest odpowiedzialna za zakażenia urologiczne, gastrologiczne, pulmonologiczne oraz choroby układu krwionośnego. Prawdopodobieństwo zgonu zarażonych nią osób jest niezwykle wysokie, wynosi bowiem aż 50 proc.

Po raz pierwszy ten drobnoustrój wykryto w 2014 roku w wodach Zatoki Guanabara, gdzie przeprowadzone zostaną olimpijskie zawody w żeglarstwie. Teraz okazuje się, że bakteria występuje również w wodach przy pięciu plażach w Rio de Janeiro, w tym słynnej Copacabanie oraz Ipanema, Leblon, Botafogo i Flamengo.

Eksperci zwracają uwagę, że to kolejne, po wirusie Zika, bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego wszystkich, którzy przyjadą do Rio de Janeiro na igrzyska olimpijskie oraz dla mieszkańców Brazylii.

Igrzyska w Rio odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

źródło:

Zobacz więcej