Rymkiewicz z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego. „To ukoronowanie moich wyróżnień”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w sobotę nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poecie, dramaturgowi, eseiście Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. – Ta nagroda jest dla mnie niezwykła, bo jest to nagroda mienia Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta – mówił wzruszony laureat.

Rymkiewicz z nagrodą im. Tuwima. „Mój mąż przewraca się grobie, podobnie jak sam Julian Tuwim”

Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Podczas niedzielnej gali wręczenia nagrody w Teatrze Nowym w...

zobacz więcej

Statuetka „Światło wschodzi z ziemi” – jest przyznawane twórcom kultury corocznie z okazji kolejnych edycji Kongresu Wielki Projekt.

Laureat, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że otrzymał wiele nagród, ale nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla niego szczególna. – Różni się od wszystkich nagród, które dotychczas dostałem. Jest dla mnie ich ukoronowaniem. Jest dla mnie niezwykła, bo jest to nagroda mienia Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta – mówił wzruszony poeta.

– Są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej. Są tacy, którzy piszą i jest to drukowalne, są tacy, którzy piszą dobrze, są tacy, którzy bardzo dobrze, są tacy, którzy są w tej dziedzinie wybitni. Wreszcie są tacy, co jest bardzo rzadkie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury – powiedział Jarosław Kaczyński, wręczając nagrodę.

W przypadku Rymkiewicza – kontynuował prezes PiS – jest to mit odnoszący się do narodu. – Mit szczególny, trudny, taki co to w naszym potocznym myśleniu jest traktowany jako przywara, wada, obciążenie; zmienia się w istotę polskości, nasz sztandar, naszą tożsamość i w jakiejś mierze zmienia się w naszą siłę – powiedział.

Rymkiewicz przegrał z „GW”

Znany poeta Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić wydawcę „Gazety Wyborczej” za swe słowa, m.in. że redaktorzy „GW” nienawidzą Polski i...

zobacz więcej

– Z całą pewnością jest to mit, który będzie się przyczyniał do tego, by to wielkie pytanie o to, czy warto być Polakiem i czy warto, by Polska trwała, stanie się pytaniem bogatszym, i co za tym idzie bogatsza, bardziej pełna będzie odpowiedź – dodał Kaczyński. Według niego Rymkiewicz przeszedł nie tylko do historii literatury, ale także historii Polski, narodu i „historii polskiego ducha”.

Na uroczystości byli obecni m.in. premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jarosław Marek Rymkiewicz dołączył do laureatów nagrody z lat ubiegłych – m.in. Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Lecha Majewskiego, Jerzego Kaliny i Marka Nowakowskiego.

Laureatów wybiera kapituła w składzie: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz nagrodzeni.

źródło:

Zobacz więcej