RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rdzenni mieszkańcy niszczą kościoły w Chile

Indianie Mapucze w większości są poganami (fot. pixabay.com/sspiehs3 )

Aż trzynaście kościołów i kaplic należących do Kościoła katolickiego zniszczyli wandale w południowej części Chile w ciągu ostatnich dwóch lat. Zdaniem policji i hierarchów niemal we wszystkich przypadkach sprawcami była zamieszkująca południową część tego kraju Ameryki Południowej rdzenna ludność Mapuczy.

W Kijowie podpalono cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego

W stolicy Ukrainy nieznani sprawcy podpalili Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Policja podejrzewa, że mogli dokonać...

zobacz więcej

Chilijski episkopat ujawnił, że tylko w tym roku zniszczono osiem świątyń, głównie poprzez podpalenie. Jorge Concha Cayuqueo, biskup pomocniczy archidiecezji w Santiago sugeruje, że agresorzy poprzez swoje działania w rzeczywistości zaatakowali ludność pochodzącą z ich własnego ludu.

– Jedyną różnicą jest wyznawana przez nich wiara. Osoby, które w efekcie tych ataków straciły miejsce kultu to również Mapucze, z tym wyjątkiem, że są oni katolikami – zauważył pierwszy katolicki biskup wywodzący się z tego plemienia.

Przyczyny wrogości

W ocenie Cayuqueo wrogość Indian wynika z niskiego poziomu utożsamiania się tej rdzennej ludności Chile z państwem. Ma to być efektem m.in. niskiego poziomu edukacji i braku pracy w regionach zamieszkałych przez Mapuczy.

Władze szacują, że w Chile mieszka ponad 200 tys. Mapuczy, głównie na terenie rezerwatów. Przedstawiciele tego ludu, zwani też Araukanami, zachowują w większości przypadków odrębność kulturową i dawne wierzenia.

Indianie ci regularnie protestują, zarzucając władzom państwowym próby ingerencji w macierzyste tereny tego plemienia poprzez budowę tam wodnych oraz wycinkę drzewostanów.

źródło:
Zobacz więcej