W Poznaniu wycięto guza ważącego prawie 17 kilogramów

Operacja trwała cztery godziny (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

– To był chrzęstniako-mięsak złośliwy, który był zlokalizowany w okolicy spojenia łonowego – mówi w rozmowie z tvp.info dr Jerzy Nazar ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Operacja trwała cztery godziny, kolejnym etapem będzie drukowanie protezy 3D.

To była, jak przyznaje dr Jerzy Nazar, nietypowa operacja. – Nie spotkaliśmy się do tej pory z tak rozległym guzem – przyznaje. W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu zoperowano pacjenta, który od dwóch lat miał chrzęstniako-mięsaka złośliwego.

– To był guz zlokalizowany w okolicach spojenia łonowego. Rósł w ciele pacjenta ponad dwa lata. Jego waga wzrosła, jak zauważyliśmy, do 17 kilogramów. Poszło nam w miarę sprawnie, nie mieliśmy żadnych potknięć. Zrobiliśmy to, co sobie założyliśmy – tłumaczy dr Nazar.

Polscy naukowcy mają pomysł na raka. „Zrobimy coś, czego jeszcze nikt nie próbował”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 19,5 mln zł na badania nad lekiem na raka. Trójmiejscy naukowcy mają nowatorski pomysł – wskazówek...

zobacz więcej

Proteza 3D pomoże wrócić do aktywności

Zoperowany pacjent ma 58 lat, z zawodu jest nauczycielem wychowania fizycznego. – U osób aktywnych, tak jak on, rekonwalescencja zazwyczaj przebiega szybciej, są one bardziej zmotywowane i wydolne – mówi dr Nazar.

Tłumaczy, że podczas operacji, która trwała cztery godziny, trzeba było wypreparować wszystkie naczynia w pachwinie, które są zabezpieczeniem nerwów.

– Mimo że odcięliśmy część spojenia łonowego, udało nam się pozostawić kończynę. Zaczynając operację, nie wiedzieliśmy, jaki będzie zakres tej pracy. Teraz na tej bazie będziemy budować protezę 3D – mówi.

To będzie proteza dedykowana specjalnie dla tego pacjenta. – W tym przypadku mamy możliwości techniczne. Normalna proteza by się nie zaczepiła, a 3D się zaczepia i pozwoli powrócić pacjentowi do aktywnego życia – wyjaśnia dr Nazar.

źródło:
Zobacz więcej