RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael zawiesza przepustki dla Palestyńczyków. Będzie odwet za zamach w Tel Awiwie

W strzelaninie w centrum miasta zginęły cztery osoby (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
W strzelaninie w centrum miasta zginęły cztery osoby (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)

Władze Izraela poinformowały o cofnięciu pozwoleń na wjazd dla Palestyńczyków w okresie ramadanu. To reakcja na środowy atak w centrum Tel Awiwu, gdzie dwaj palestyńscy zamachowcy otworzyli ogień na targu żywności. Zginęły cztery osoby.

Strzelanina w Tel Awiwie. Są zabici

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w środę wieczorem w Tel Awiwie. Jak poinformowała policja,...

zobacz więcej

Urząd koordynujący działania na terytoriach palestyńskich (COGAT) oświadczył, że zamrożono wszystkie 83 tys. wydane pozwolenia dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, „w szczególności umożliwiające wizyty rodzinne” w Izraelu, a także modły w Jerozolimie lub podróże przez lotnisko w Tel Awiwie.

Ponadto izraelskie wojsko poinformowało o zamrożeniu zezwoleń na pracę dla ok. 200 krewnych i bliskich napastników. Uniemożliwiono także Palestyńczykom wjazd i wyjazd z miejscowości Jatta na Zachodnim Brzegu, skąd pochodzili zamachowcy. Wjazd i wyjazd mają być dopuszczone tylko z powodów humanitarnych lub medycznych – zastrzegł COGAT.

Atak w centrum Tel Awiwu

W nocy ze środy na czwartek izraelska policja informowała, że napastnicy zaczęli strzelać do przechodniów, zabijając na miejscu trzy osoby. Później w szpitalu zmarła ciężko ranna kobieta. W sumie w strzelaninie obrażenia odniosło sześć osób. Rzecznik policji oświadczył, że obaj napastnicy zostali schwytani; jednego przewieziono do szpitala, gdyż był ranny.

Do zamachu doszło na targu Sarona, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt sklepów z żywnością i restauracji, położony jest niedaleko izraelskiego sztabu generalnego i kompleksu budynków ministerstwa obrony.

Izrael szuka sprawcy zamachu w Tel Awiwie. Setki osób na pogrzebach

Setki osób uczestniczyły w pogrzebach dwóch ofiar piątkowego zamachu w Tel Awiwie. 26- i 29-letni Izraelczycy zginęli, gdy napastnik otworzył ogień...

zobacz więcej

Netanjahu zapowiada odwet

Po zamachu w Tel Awiwie premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w nocy ze środy na czwartek, że jego rząd podejmie „szereg ofensywnych i defensywnych działań” wobec terrorystów. Tymczasem rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas zapowiedział kolejne zamachy.

Od ponad pół roku w Izraelu dochodzi do ataków palestyńskich nożowników lub zamachów wymierzonych w służby bezpieczeństwa oraz w ortodoksyjnych Żydów. Ocenia się, że w atakach lub zamieszkach zginęło 32 Izraelczyków, dwóch Amerykanów oraz 196 Palestyńczyków, z czego większość to napastnicy.

źródło:
Zobacz więcej