Już niedługo w naszych portfelach. NBP pokazał banknot 500 zł

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot o nominale 500 zł, z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, którego wprowadzenie do obiegu jest zaplanowane na luty 2017 r.

Na zakupy tylko z kartą. Dziś „Dzień bez płacenia gotówką”

We wtorek po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest „Dzień bez płacenia gotówką”. Jest on częścią europejskiej akcji „No Cash Day”, która odbywa się...

zobacz więcej

„W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP” – informuje bank w komunikacie.

– Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpowiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania – wyjaśnia prezes NBP prof. Marek Belka.

Za zakupy wolimy płacić gotówką, ale rachunki coraz częściej opłacamy przez internet

Nadal większość Polaków decyduje się, by za zakupy płacić gotówką. Przy opłacaniu rachunków już raczej korzystamy z poczty lub internetu – wynika z...

zobacz więcej

Seria „Władcy polscy”

Na banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana została chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Wizerunek banknotu 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

Na pozostałych banknotach znajdują się polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Rating Polski bez zmian. Prognoza Moody's negatywna

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną – wynika z...

zobacz więcej

Nowe zabezpieczenia banknotów

Narodowy Bank Polski w ostatnich latach przeprowadził modernizację polskich banknotów, wyposażając je w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia. Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach (10, 20, 50, 100 złotych) znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., a 200 zł od lutego 2016 r.

Liczba fałszywych banknotów w Polsce znacząco spadła – obecnie NBP odnotowuje niespełna 5 fałszywych banknotów na milion, podczas gdy w poprzednich latach liczba ta sięgała 7-10 sztuk.

W lutym do obiegu trafi nowy banknot 200 zł. NBP zapewnia, że nie da się go podrobić

Na początku lutego do obiegu trafi zmodernizowany banknot 200-złotowy. Nowa dwusetka będzie podobna do obecnej z wizerunkiem króla Zygmunta I...

zobacz więcej

Ile gotówki w polskiej gospodarce

Według danych NBP w powszechnym obiegu w Polsce znajduje się obecnie ponad 1,77 mld sztuk banknotów. Wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi ponad 170 miliardów złotych – 16 procent więcej niż rok temu. Popyt na banknot o nominale 200 złotych w okresie maj 2015 - maj 2016 wzrósł o 28 procent. W ciągu ostatnich 6 lat wartość banknotów i monet w polskiej gospodarce prawie podwoiła się. Tymczasem struktura nominałowa banknotów w Polsce nie zmieniła się od 21 lat, czyli od 1995 roku. Wówczas średnia pensja w Polsce wynosiła około 800 złotych, a obecnie przekracza 4 tys. złotych.

Banknot 200 zł – najwyższy nominał funkcjonujący na polskim rynku – pod względem siły nabywczej jest najniższym wśród wysokich nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo czeski banknot o wartości 5000 koron ma równowartość 822,9 zł, duńskie 1000 koron – 598,1 zł, a chorwackie 1000 kun – 594,3 zł. Najwyższą wartość w Europie ma 1000 franków szwajcarskich – jest to równowartość 4002,5 zł (dane na 24 maja 2016 r.). Natomiast nowy banknot 500 zł stanowi obecnie równowartość około 114 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro.

źródło:
Zobacz więcej