RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Papież Franciszek kanonizował ojca Stanisława Papczyńskiego

Papież  Franciszek kanonizował dziś o. Stanisława Papczyńskiego (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
Papież Franciszek kanonizował dziś o. Stanisława Papczyńskiego (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek ogłosił świętym Stanisława Papczyńskiego, polskiego duchownego żyjącego w siedemnastym wieku, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz delegacja Episkopatu Polski, z przewodniczącym arcybiskupem Stanisławem Gądeckim na czele. Wraz z księdzem Papczyńskim w poczet świętych wpisana została szwedzka zakonnica Maria Elżbieta Hesselblad.

Mówiąc o obojgu nowych świętych Franciszek podkreślił, że pozostawali oni ściśle zjednoczeni z męką Jezusa i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania. – Kościół ukazuje nam dzisiaj dwoje swoich dzieci, będących przykładnymi świadkami tej tajemnicy zmartwychwstania. Na zakończenie papież podkreślił, że kanonizacja odbywa się podczas Roku Świętego Miłosierdzia.

Ojciec Stanisław Papczyński był siedemnastowiecznym zakonnikiem, przewodnikiem duchowym i kaznodzieją. Był również spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego. Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, znany był ze swojej troski o ubogich i potrzebujących pomocy.

– Kościół daje nam go za wzór – mówi benedyktyn ojciec Leon Knabit. Kanonizacja, według ojca Knabita, jest przede wszystkim dla nas, dla wiernych: – Mamy dzięki niej pewność, że naśladując ojca Stanisława Papczyńskiego, tak jak każdy potrafi, można trafić do nieba – podkreśla zakonnik.

teraz odtwarzane
Kościół uznał cud wskrzeszenia dziecka, które zmarło w łonie matki

Bliżej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

zobacz więcej

Cuda ojca Papczyńskiego

– Cuda, które Kościół uznał przy beatyfikacji i kanonizacji duchownego dotyczą życia ludzkiego u jego początku i u kresu. To wymowny znak na obecne czasy, kiedy wartość życia człowieka jest kwestionowana – powiedział marianin ksiądz Wojciech Skóra, kustosz sanktuarium Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii koło Warszawy.

W trakcie procesu beatyfikacji ojca Papczyńskiego, Kościół uznał cud wskrzeszenia dziecka, które zmarło w łonie matki. Za sprawą tego wydarzenia za swojego patrona ojca Stanisława Papczyńskiego wzięli obrońcy życia. O jego wstawiennictwo proszą także małżonkowie, którzy mają trudności z poczęciem dziecka. Przed kanonizacją z kolei, Kościół uznał za cud niesamowite uzdrowienie kobiety zarażonej sepsą.

teraz odtwarzane
Papież kanonizuje dziś Stanisława Papczyńskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej