Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Zbiór zastrzeżony do likwidacji w ciągu roku”. Zmiany w IPN

Powstanie kilka nowych pionów IPN (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Nowela ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, podpisana kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę, rozszerza struktury tej instytucji i zmienia zakres jej kompetencji.

Co jest w teczkach „Bolka”? Najważniejsze dokumenty ujawnione przez IPN

Wśród udostępnionych przez IPN dokumentów dotyczących TW „Bolka” znalazł się list Czesława Kiszczaka, w którym generał prosi, by akta ujawnić nie...

zobacz więcej

– W związku z nowelą ustawy oraz poszerzeniem kręgu zadań Instytutu powstanie kilka nowych pionów, które będą wymagały pozyskania nowych pracowników i siedzib. Na to potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu – zapowiedział prezes IPN Łukasz Kamiński. Wstępne szacunki finansowe oscylują w przedziale kilkunastu mln złotych. Według nowelizacji w Instytucie powstaną min. dwa nowe piony: poszukiwań i identyfikacji oraz pion upamiętniania walk i męczeństwa.

Ekshumacje w trybie postępowania karnego

Szczegóły noweli skomentował dla TVP.info przedstawiciel wnioskodawców, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

– Pierwsza sprawa to poszerzenie zakresu możliwości działań IPN oraz przyśpieszenie prowadzenia śledztw. Druga sprawa to kwestie ekshumacji. Będą one odbywały się w trybie postępowania karnego. W tym przypadku prokurator zainicjuje wszczęcie postępowania i poprowadzi śledztwo w sprawie odnalezienia i uszanowania szczątków ofiar systemów totalitarnych. Identyfikację szczątków będą prowadzone przez ekspertów oraz biegłych sądowych na podstawie baz genetycznych oraz baz z informacjami historycznymi, prowadzonymi przez IPN. Instytut będzie kontynuował prace poszukiwawcze ofiar, pracę identyfikacyjne oraz politykę historyczną – stwierdził w rozmowie z TVP.info poseł.

 Nowelizacja ustawy o IPN, autorstwa posłów PiS, przewiduje skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN jako nowego ciała. Dziewięciu członków Kolegium będą powoływać wspólnie Sejm, Senat i prezydent. Prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu. Kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygaśnie z wejściem w życie noweli.

IPN ujawnia, co jest w kolejnych pakietach akt znalezionych w domu gen. Kiszczaka

Instytut Pamięci Narodowej ujawni trzeci i czwarty pakiet akt znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. Dokumenty w postaci kserokopii będą...

zobacz więcej

Likwidacji ROPWiM

Zlikwidowana ma zostać Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, kierowana przez dr. Andrzeja Kunerta, zasiadającego niegdyś w Polsko–Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych. Część z jej kompetencji przejmie IPN, inne – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie mają znaleźć zatrudnienie dotychczasowi pracownicy ROPWiM. Przy ministrze Glińskim powstanie organ opiniodawczo-doradczy – Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej.

W opinii Tadeusza Płużańskiego, historyka i prezesa Fundacji „Łączka”, Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa pod kierownictwem Kunerta nie realizowała swoich ustawowych kompetencji.

– Mam nadzieję, że wiele osób, które negatywnie funkcjonowały w ramach IPN i ROPWIM, pożegna się ze swoimi stanowiskami. W Instytucie musi nastąpić „dobra zmiana”. To jest konieczne. ROPWIM w sposób nie najlepszy traktowała kombatantów oraz naszych bohaterów – ocenił Tadeusz Płużański.

Andrzej Kunert, obecny sekretarz ROPWiM, odmówił komentarza w tej sprawie.

Koniec zbioru zastrzeżonego IPN

– Zbiór zastrzeżony IPN zostanie zlikwidowany w ciągu roku. Przez ten okres prezes IPN wraz z szefami poszczególnych służb będzie dokonywał przeglądu akt zbioru zastrzeżonego i stopniowych publikacji tych akt – poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

Również według Tadeusza Płużańskiego dokumenty, które komuniści schowali przy okrągłym stole, powinny jak najszybciej ujrzeć światło dzienne. – Istnieją spore szanse, że IPN wyposażony w nowe możliwości i nowe kompetencje stanie się rzeczywiście kluczową instytucją, odpowiadają za polską pamięć – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej