RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Cameron przed referendum: Brexit to działanie na naszą szkodę

Brytyjski premier David Cameron ostrzega przed Brexitem (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Brytyjski premier David Cameron ostrzega przed Brexitem (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

– Wyjście ze Wspólnoty znacząco zaszkodzi naszej gospodarce. To byłoby działanie na naszą szkodę – ostrzegał brytyjski premier David Cameron, który w czwartek wystąpił w pierwszym kampanijnym programie przed referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Przywódcy G7 jednomyślni. „Brexit to zła wiadomość dla świata”

– Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie mieć negatywny wpływ na przyszłość gospodarczą kraju – ocenił podczas konferencji...

zobacz więcej

Trwający godzinę program został przygotowany przez telewizję informacyjną Sky News.

Nieprzychylna publiczność

Premier Cameron najpierw był przez dwadzieścia minut odpytywany przez szefa działu politycznego Faisala Islama, a następnie wziął udział w dyskusji z dość nieprzychylną mu publicznością.

Ta krytykowała m.in. nadmierne straszenie konsekwencjami Brexitu, unikanie konkretnych odpowiedzi na trudne pytania oraz nieumiejętne ograniczenie skutków imigracji na służbę zdrowia i szkolnictwo.

W trakcie swojego wystąpienia premier Cameron m.in. podkreślił, że gdyby Wielka Brytania nie była obecnie członkiem Unii Europejskiej „rekomendowałby wejście do tej organizacji, jeśli miałby możliwość oparcia członkostwa na naszych specjalnie wynegocjowanych brytyjskich zasadach”.

UE bez Turcji

Jednocześnie wykluczył akcesję Turcji do Unii Europejskiej „w najbliższych dekadach”, podkreślając, że „biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy, mogą nie być gotowi nawet na rok 3000”.

Czwartkowy program był pierwszym z serii telewizyjnych dyskusji przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum; w piątek w podobnej formule swoje argumenty zaprezentuje zwolennik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i minister sprawiedliwości w rządzie Camerona, Michael Gove.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej