RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bundestag potępił ludobójstwo Ormian. Turcja wzywa ambasadora z Niemiec

Rezolucja uznaje współodpowiedzialność ówczesnych kajzerowskich Niemiec za tragedię tureckich Ormian (fot.PAP/EPA/PAUL ZINKEN)
Rezolucja uznaje współodpowiedzialność ówczesnych kajzerowskich Niemiec za tragedię tureckich Ormian (fot.PAP/EPA/PAUL ZINKEN)

W czwartek niemal jednogłośnie niemiecki Bundestag uchwalił rezolucję uznającą masakrę Ormian w imperium ottomańskim w 1915 r. za ludobójstwo. W reakcji na rezolucję Turcja wezwała do kraju na konsultacje swego ambasadora w Niemczech. Jeszcze dziś Hüseyin Avni Karslioglu ma wylecieć z Berlina.

W Bundestagu o ludobójstwie Ormian. Turcja protestuje

W niemieckim Bundestagu rozpoczęła się debata nad przyjęciem uchwały, nazywającej masakrę Ormian podczas I wojny światowej ludobójstwem. Przeciwko...

zobacz więcej

Poinformował o tym cytowany przez państwową agencję Anatolia premier Binali Yildrim.

Składający wizytę w Kenii prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w trakcie transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej w Nairobi, że w związku z rezolucją Bundestagu rozmawiał przez telefon z Yildrimem i sprawa ta będzie nadal dyskutowana po jego powrocie do Turcji.

W związku z rezolucją do tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych został wezwany chargé d'affaires Niemiec w Ankarze – poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na koła dyplomatyczne. Niemieckiego ambasadora Martina Erdmanna nie ma w tej chwili w Ankarze.

Turecki wicepremier Numan Kurtulmus nazwał rezolucję „historycznym błędem”. „Jako Turcja znajdziemy oczywiście na każdej płaszczyźnie konieczną odpowiedź na tę decyzję. Dla Turcji jest to decyzja nieistniejąca” – napisał na Twitterze.

Dodał, że uchwalenie rezolucji nie pasuje do przyjaźni między Turcją i Niemcami, a przyjęty tekst jest „zmanipulowany i bezpodstawny”.

„Bundestag ubolewa”

Wypowiadając się również na Twitterze, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zadeklarował, że „nieodpowiedzialne i bezpodstawne” decyzje nie są w stanie wybielić niemieckiej historii. „Drogą do zamknięcia ciemnych stron w waszej własnej historii nie jest kalanie historii innych państw nieodpowiedzialnymi i bezpodstawnymi decyzjami parlamentarnymi” – napisał pod adresem członków Bundestagu.

Rezolucja uznaje współodpowiedzialność ówczesnych kajzerowskich Niemiec za tragedię tureckich Ormian. „Bundestag ubolewa z powodu niesławnej roli Rzeszy Niemieckiej, która jako główny wojskowy sojusznik imperium ottomańskiego mimo jednoznacznych informacji także ze strony niemieckich dyplomatów i misjonarzy o zorganizowanym wypędzaniu i wyniszczaniu Ormian nie próbowała wstrzymać tego przestępstwa przeciwko ludzkości” – czytamy w dokumencie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej