„Nawet przestrzeganie własnej konstytucji leży poza zasięgiem rządu”

– Komisja Europejska liczy, że Polska będzie wiarygodnym członkiem Unii Europejskiej, a dziś polski rząd przestaje być wiarygodny. Obiecuje od pięciu miesięcy, że ureguluje praworządność w Polsce, a nawet tak podstawowa rzecz jak przestrzeganie własnej konstytucji leży poza zasięgiem jego możliwości – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. W środę KE przyjęła krytyczną opinię na temat praworządności w Polsce.

„Pomimo dialogu nie znaleziono rozwiązań”

Wiceprzewodniczący KE przedstawił opinię komisji o stanie praworządności w Polsce.

zobacz więcej

W środę Polska została skrytykowana przez Komisję Europejską za brak postępów ws. rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Komisja prześle do rządu w Warszawie opinię o stanie praworządności w Polsce; jest ona negatywna – poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

„KE traci cierpliwość"

– Język, którym posługuje się Komisja Europejska, jest językiem dyplomacji i oznacza mniej więcej tyle, że KE jest od pięciu miesięcy oszukiwana przez polski rząd, że jest już blisko porozumienia – tłumaczył Grabiec.

Jak powiedział, „mijają kolejne tygodnie, kolejne miesiące i nic się nie dzieje”. – Nie ma żadnych inicjatyw ze strony rządu i prezydenta, żeby uregulować sytuację prawną w Polsce. I to chyba po tych pięciu miesiącach zniecierpliwiło Komisję Europejską – uważa rzecznik PO.

Zdaniem Jana Grabca, rzecznik rządu ma rację, gdy mówi, że opinia KE nic nowego nie wnosi, ponieważ „ona rzeczywiście tylko stwierdza fakty, o których my, Polacy, wiemy od dawna”. – Komisja Europejska liczy, że Polska będzie wiarygodnym członkiem Unii Europejskiej, a dziś polski rząd przestaje być wiarygodny. Obiecuje od pięciu miesięcy, że ureguluje praworządność w Polsce, a nawet tak podstawowa rzecz jak przestrzeganie własnej konstytucji leży poza zasięgiem jego możliwości – mówił polityk PO na antenie TVP Info.Neumann potwierdza: Jarosław Wałęsa zawiesza się w prawach członka Platformy Obywatelskiej

Europoseł Jarosław Wałęsa zawiesił swoje członkostwo w PO – potwierdził informacje portalu 300polityka.pl szef klubu Platformy i jej lider na...

zobacz więcej

„Nie mamy ze strony KOD zaproszenia”

W środę pojawiła się informacja, że Jarosław Wałęsa, europoseł PO, zawiesza swoje członkostwo w partii. Przyczyną jego decyzji ma być niezadowolenie z powodu braku zaangażowania PO w sobotni marsz Komitetu Obrony Demokracji.

– Nie mamy ze strony KOD zaproszenia do współorganizacji marszu 4 czerwca – mówił Grabiec, ale dodał, że oczywiście członkowie Platformy iść w manifestacji będą. – Na siłę na scenę KOD nikt nie będzie wskakiwać – dodał tłumacząc, że KOD nie chce obecności partii politycznych podczas organizowanych przez siebie wydarzeń.

Pytany o decyzję Jarosława Wałęsy odparł, że PO będzie chciała dowiedzieć się, jakie dokładnie są jej przyczyny, ale prawdopodobnie nie chodzi o sprawę KOD, „ponieważ poparcie dla Komitetu jest w Platformie bardzo duże”.

teraz odtwarzane
„Na siłę na scenę KOD nikt nie będzie wskakiwać"

źródło:
Zobacz więcej