RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ziobro: pedofil to zawsze pedofil, prawo jest równe dla wszystkich

– 97-letni esesman został niedawno wydany przez Stany Zjednoczone do Niemiec. Do polskich zakładów karnych trafiają osoby, które są po osiemdziesiątce, bo na przykład dopuściły się zabójstwa. Chodzi o zasadę – mówił w programie „Gość poranka” TVP Info minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy jest sens ścigania 83-letniego Romana Polańskiego, w sprawie którego zapowiedział kasację.

„Warto dać Polańskiemu szansę”. „To tak, jakby ofiara na nowo była gwałcona”

zobacz więcej

W październiku Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował, że nie wyda Stanom Zjednoczonym reżysera, skazanego zaocznie za gwałt na nieletniej. We wtorek minister sprawiedliwości poinformował, że skieruje do Sądu Najwyższego kasację w sprawie tej decyzji.

Chodzi o wydarzenia z 1978 roku, kiedy to Roman Polański został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Reżyser zawarł ugodę z prokuraturą, w której przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią. Sąd pozostawił mu 90 dni na dokończenie projektu filmowego, ale przed ogłoszeniem wyroku reżyser uciekł z kraju. Teraz Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji.

Karnista o kasacji ws. Polańskiego. „To jeszcze długa droga”

– Prokurator Generalny ma prawo wnieść kasację od każdego prawomocnego wydarzenia – mówił TVP Info prof. Piotr Kruszyński, adwokat i karnista UW,...

zobacz więcej

Prawo równe dla wszystkich

– Jestem człowiekiem konsekwentnym, uważam że prawo jest równe wobec wszystkich – powiedział min. Ziobro Ziobro w TVP Info. Podkreślił, że gdyby w tej sprawie nie chodziło o celebrytę, to sprawca „z każdego cywilizowanego kraju dawno zostałby wydalony do Stanów Zjednoczonych”.

– Jeżeli ktokolwiek: czy ksiądz, czy znany terapeuta, lekarz albo osoba nieznana dopuści się takiego przestępstwa, to będzie tak samo traktowany i karany. Chciałbym, żeby media nie domagały się, by osoby z jednych grup zawodowych czy społecznych były bezwzględnie ścigane, a kiedy mamy do czynienia z fajnym celebrytą, to żeby stosować inne kryteria. Możemy szanować dorobek artystyczny Romana Polańskiego, natomiast musimy też szanować reguły prawa – powiedział.

– Pedofil to jest zawsze pedofil – podkreślił minister. – Dlaczego mamy dawać gwarancje osobie, która dopuszcza się ciężkiego przestępstwa, a później ucieka przed wymiarem sprawiedliwości? – pytał prokurator generalny.Adwokat Polańskiego: Ziobro zapowiadał to już wcześniej. Jestem spokojny

– Nie jestem zaskoczony tą decyzją. Pan minister ma takie uprawnienie i z niego skorzystał – tak adwokat Jan Olszewski komentował decyzję Zbigniewa...

zobacz więcej

„Chodzi o zasadę”

Zapytany o sens ścigania 83-letniego Romana Polańskiego, odpowiedział: „97-letni esesman został niedawno wydany przez Stany Zjednoczone do Niemiec. Do polskich zakładów karnych trafiają osoby, które są po osiemdziesiątce, bo na przykład dopuściły się zabójstwa. Chodzi o zasadę. (…) Pozwólmy, aby niezawisły amerykański sąd; to nie jest sąd Korei Północnej czy Białorusi, mógł wypowiedzieć się w tej sprawie”.

Zwrócił uwagę, że takie przestępstwa jak gwałt na dziecku nie powinny się przedawniać. Zapowiedział, że zaproponuje wprowadzenie takiego rozwiązania również w Polsce.

teraz odtwarzane
Ziobro: chcemy wprowadzić pracę więźniów jako zasadę

Program pracy dla osadzonych. Jaki: za budowę zapłacą sami więźniowie

– Z pieniędzy więźniów zbudujemy hale produkcyjne i damy przedsiębiorcom 40 proc. zwrotu kosztów pracy – Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości...

zobacz więcej

Więzienia jak sanatoria?

Minister sprawiedliwości mówił również o konieczności zmian w polskim systemie penitencjarnym. – Chcemy wprowadzić pracę więźniów jako zasadę i w ten sposób obniżyć też koszty odbywania kary – poinformował.

Ocenił, że obecnie „często niestety zakłady karne bardziej przypominają sanatoria, jeżeli chodzi o warunki i standardy”. – Ja nie odmawiam prawa do godnego odbycia kary, ale też uważam, że nie należy popadać w przesadę. A przede wszystkim uważam, że resocjalizacja ma szansę tylko wtedy, kiedy jest gwarancja pracy dla więźniów – powiedział gość TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej