RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przełom polega na tym, że infrastruktura NATO przesuwa się na wschód”

W ocenie szefa BBN Pawła Solocha, zbliżający się szczyt NATO będzie dla Polski przełomowy. – Infrastruktura NATO przesuwa się na wschód. Na poprzednim szczycie nie było o tym mowy – powiedział w „Polityce przy kawie” TVP1. Odniósł się również do ustawy antyterrorystycznej, nad którą pracuje Sejm. – Nasze prawo było do tej pory bardziej liberalne niż w krajach zachodnich, np. jeśli chodzi o zasady sprzedaży kartu prepaid – mówił.

NATO przed szczytem w Warszawie

zobacz więcej

Przed zaplanowanym na lipiec szczytem, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawia w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. W poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, na wtorek zapowiedziano jego rozmowy z premier Beatą Szydło oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych.

W ocenie Pawła Solocha, zbliżający się szczyt będzie przełomowy, bo w lutym ministrowie obrony państw członkowskich podjęli polityczną, kierunkową decyzję o wzmocnionej, wysuniętej obecności wojskowej na wschodniej flance, czyli m.in. w Polsce.

– Infrastruktura NATO – obecność wojskowa, instalacji, żołnierzy – to wszystko przesuwa się na wschód. Na poprzednim szczycie o tym nie było mowy – podkreślił Soloch.

Wyjaśnić sprawę Ukrainy

Prezydencki minister powiedział również, że nie można mówić o pełnym dialogu z Rosją, jeśli nie zostanie wyjaśniona sprawa aneksji Krymu i wojny na Ukrainie. - Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał potrzebę dialogu z Rosją, ale na innym poziomie niż przed aneksją Krymu – mówił Paweł Soloch.

Minister zwrócił również uwagę na potrzebę wzmacniania, również militarnie, Ukrainy. – Powinniśmy wspierać Ukrainę, bo silniejsza Ukraina to bezpieczniejsza Polska – dodał.

Paweł Soloch o sporze wokół TK

– Do tego tanga trzeba dwojga. Musi być wola z obu stron. Na dzień dzisiejszy z tej drugiej strony opozycyjnej w momencie, kiedy rzeczywiście...

zobacz więcej

Szef BBN odniósł się do ustawy antyterrorystycznej, nad którą pracuje Sejm. Specjalne przepisy będą potrzebne m.in. podczas organizacji dwóch wielkich imprez w Polsce – Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO.

– Ustawa antyterrorystyczna będzie służyła poprawie bezpieczeństwa. Nasze prawo było do tej pory bardziej liberalne niż w krajach zachodnich, np. jeśli chodzi o zasady sprzedaży kartu prepaid – mówił na antenie TVP Info szef BBN.źródło:
Zobacz więcej