RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szpiegował dla Rosjan. Ppłk Zbigniew J. skazany na 6 lat więzienia

Wyrok 6 lat więzienia oraz 5 lat pozbawienia praw publicznych usłyszał ppłk Zbigniew J. za szpiegostwo na rzecz Rosji – podało Radio Zet. Oficer dobrowolnie poddał się karze. Wyrok jest nieprawomocny, obrońca skazanego zapowiada apelację.

Polski oficer oskarżony o szpiegostwo. Pracował dla Rosji?

Jest akt oskarżenia przeciwko polskiemu oficerowi, który miał szpiegować w Polsce na rzecz obcego wywiadu – dowiedziało się Radio ZET. ...

zobacz więcej

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował również o przepadku prawie 17 tys. zł oraz telefonu komórkowego. Oceniono, że były to korzyści za przekazywanie informacji na rzecz obcego wywiadu.

J., zatrudniony w wydziale kultury i oświaty Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, przekazywał Rosjanom dane dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec polskich żołnierzy. Rosyjski wywiad mógł otrzymać nazwiska kilkuset żołnierzy, którzy naruszyli dyscyplinę – począwszy od udziału w bójce a skończywszy na sprawcach przestępstw zagrożonych wydaleniem ze służby i więzieniem.

Ułatwione zadanie

Dzięki informacjom od J. Rosjanie mieli ułatwione zadanie w namawianiu wskazanych wojskowych do współpracy. Żołnierze, wobec których prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, są bowiem łatwym celem do zwerbowania. Śledczy uważają, że z kilkoma osób faktycznie udało się nawiązać kontakt.

Podejrzani o szpiegostwo aresztowani na trzy miesiące. „Mieli szpiegować dla Rosji”

Podejrzany o szpiegostwo oficer Wojska Polskiego został aresztowany na trzy miesiące przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. Z kolei Sąd Rejonowy...

zobacz więcej

Przed zatrzymaniem w październiku 2014 roku J. był rozpracowywany przez kontrwywiad przez trzy lata. W sierpniu 2014 roku został odznaczony Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, co miało uśpić jego czujność.

Informacje dla GRU

W obawie o możliwość matactwa oficer przebywał do czasu rozprawy w areszcie. Razem z nim został zatrzymany prawnik Stanisław Sz., o obywatelstwie polskim i rosyjskim, który przekazywał ściśle tajne informacje rezydentom GRU.

Wyrok w sprawie J. zapadł miesiąc temu, ale sąd nie poinformował o fakcie ze względu na delikatną naturę sprawy. – Sąd przystał na ugodę sądowa w tej sprawie i 26 kwietnia wydał wyrok – wyjaśnił ppłk Tomasz Krajewski, rzecznik prasowy sądu.

Na gorącym uczynku

Najgłośniejszą po 1989 roku, a zakończoną w sądzie aferą szpiegowską ze służbami specjalnymi b. ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego. W latach 1981-93 ten były major MSW z lat 80. współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. W 1993 roku zatrzymano go na gorącym uczynku podczas wręczania materiałów szpiegowskich attache wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, który został potem wydalony z Polski. W 1994 roku Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.

Po 2000 roku skazano trzech byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych, ujętych w 1999 roku przez Urząd Ochrony Państwa za szpiegostwo na rzecz ZSRR na przełomie lat 80. i 90. Zbigniew H. i Zbigniew P. usłyszeli wyroki po 3, zaś Czesław W. – 4 lata więzienia. W 2005 roku na 3 lata pozbawienia wolności skazano innego oficera WSI, ppor. Wojciecha S., uznanego za winnego szpiegostwa na rzecz Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej