Radziwiłł o strajku w CZD: żadne dziecko nie zostało poszkodowane

To już siódmy dzień protestu pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatu. W związku z protestem na poniedziałek zaplanowano w Warszawie nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP). Dzień później tym tematem zajmie się sejmowa komisja zdrowia.

Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka. Pielęgniarki odeszły od łóżek

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje płacowe między dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka, a pielęgniarkami. Rano przystąpiły do strajku.

zobacz więcej

Zofia Małas, prezes samorządu pielęgniarek NRPiP zapowiedziała, że samorząd będzie wspierał strajkujące pielęgniarki z CZD. Zapewni im także pomoc psychologiczną.

– To, co się dzieje w Centrum, dzieje się w całej Polsce. Braki pielęgniarek są zbyt duże – powiedziała Małas.

Wyraziła również przypuszczenie, że podobnych protestów można się spodziewać w kolejnych szpitalach. Podkreśliła, że NRPiP oczekuje od resortu zdrowia przygotowania strategii dla pielęgniarstwa. Dodała, że samorząd wspólnie z zarządem krajowym OZZPiP zaproponowały ministerstwu rozwiązania w tym zakresie.

Zofia Małas zwróciła uwagę, że problemem pielęgniarek są nie tylko niskie zarobki, ale wynikający m.in z tego brak chęci do podejmowania pracy w zawodzie przez absolwentów studiów pielęgniarskich. Oceniła, że zbyt mała liczba pielęgniarek w placówkach może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Podkreśliła, że problemem są nie tylko niskie zarobki pielęgniarek, ale wynikający m.in z tego brak chęci do podejmowania pracy w zawodzie przez absolwentów studiów pielęgniarstwa. Oceniła, że zbyt mała liczba pielęgniarek w placówkach może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

We wtorek o zadłużeniu szpitala rozmawiać będzie sejmowa komisja zdrowia. W planie prac komisji jest rozpatrzenie informacji na temat aktualnej sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka, którą przedstawić ma resort zdrowia.

Apel o współpracę

Do strajku pielęgniarek i położnych odniósł się na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Te ostatnie kilka dni były pracowite dla ministra zdrowia i urzędu. CZD to szpital, w którym leczą się chore dzieci i nie mogliśmy dopuścić, aby doszło do tragedii – powiedział.

- Żadne dziecko nie zostało poszkodowane, choć zdaję sobie sprawę, że dzieci i ich rodzice nie czuły się bezpiecznie i nad tym ubolewam. Zapewniliśmy mediatorów i jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją i protestującymi – podsumował.

Minister zdrowia podkreślił również, że obecny rząd nie ma nic wspólnego z długami, które kładą się cieniem na sytuację Centrum Zdrowia Dziecka. Zapowiedział również, prace nad programem wzrostu wynagrodzeń wszystkich pielęgniarek w Polsce. Zaapelował do związków zawodowych o współpracę w tym zakresie.

We wtorek sprawą strajku pielęgniarek w CZD zajmie się sejmowa komisja zdrowia.

teraz odtwarzane
Pielęgniarki o proteście w CZD

Zadłużenie szpitala to 336 mln.zł

W CZD jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70. Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to - jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto; zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

Obecnie zobowiązania ogółem placówki wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne - 23 mln zł (stan na koniec I kw. 2016 r.). W połowie grudnia 2015 r. minister skarbu państwa pozytywnie rozpatrzył wniosek CZD dot. udzielenia 100 mln zł pożyczki. Została ona uruchomiona w styczniu 2016 r. z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” IPCZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. W jego skład wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni, apteka szpitalna oraz zespół specjalistycznych przychodni.

źródło:

Zobacz więcej