RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Watykański kardynał nagrał płytę. Z Benedyktem grywa na cztery ręce

Kardynał Baldisseri  nagrywa płyty z muzyką klasyczną (fot. Alvaro Padilla/Anadolu Agency/Getty Images)/http://www.allmusic.com)
Kardynał Baldisseri nagrywa płyty z muzyką klasyczną (fot. Alvaro Padilla/Anadolu Agency/Getty Images)/http://www.allmusic.com)

Najnowsze

Popularne

Lorenzo Baldisseri – kardynał Kurii Rzymskiej i sekretarz generalny Synodu Biskupów – nagrał trzypłytowy album. Absolwent konserwatorium w klasie fortepianu zaprezentował swoje interpretacje ulubionych kompozytorów – od Fryderyka Chopina po Astora Piazzollę.

„Like a Virgin” dla papieża. Zakonnica wręczyła swoją płytę Franciszkowi

Śpiewająca zakonnica Cristina Scuccia ugruntowuje swoją pozycję w show-biznesie i w Watykanie. 30 lat temu debiutancki singiel Madonny „Like a...

zobacz więcej

75-letni kardynał Baldisseri ma dyplom absolwenta konserwatorium w klasie fortepianu, a swoje umiejętności pianistyczne szlifował na kursach we Włoszech i za granicą, między innymi w Paragwaju i w Brazylii, gdzie był nuncjuszem apostolskim.

Gra na fortepianie średnio trzy godziny dziennie, także w swym biurze w Watykanie, gdzie trzyma instrument – napisał watykanista dziennika „La Repubblica”.

Wśród ulubionych kompozytorów kardynała są też Bach, Mozart, Liszt, Puccini, Verdi, Beethoven, a także artyści z Hiszpanii i Ameryki Południowej. Ich kompozycje bliski współpracownik papieża Franciszka zebrał na płytach „Muzyczna antologia”, przygotowanych przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana.

Kardynał Baldisseri swoją pasję dzieli z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI, również pianistą. Nierzadko grają na cztery ręce przed wąskim gronem słuchaczy za Spiżową Bramą.

Watykańscy komentatorzy zwracają uwagę, że w albumie znalazły się też utwory kompozytora tanga Astora Piazzolli, co jest ukłonem wobec Franciszka, miłośnika tego gatunku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej