„Ustawa antyterrorystyczna zasłoną dymną, by wprowadzić szerszą inwigilację”

– W związku z ustawą antyterrorystyczną pojawia się pytanie, czy jesteśmy w stanie w ciągu miesiąca wdrożyć lepsze procedury? Czy to nie jest jakaś zasłona dymna, która nie tylko nie pomaga służbom w przygotowaniu tych wydarzeń, a wręcz może utrudnić im działanie i wprowadza coś innego? – tak Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon wskazywała w „Czterech stronach” TVP Info zagrożenia płynące z nowej ustawy antyterrorystycznej.

Maraton głosowań w Sejmie. Co dalej z ustawą antyterrorystyczną?

Posłów czeka w piątek trzygodzinny blok głosowań. Mają zdecydować m.in. o losach rządowego projektu ustawy antyterrorystycznej. Sejm będzie również...

zobacz więcej

Przed tygodniem odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy antyterrorystycznej. PSL, Nowoczesna i PO chcą odrzucenia go, Kukiz'15 zamierza jednak poprawiać przepisy podczas prac w komisji.

Dokument wprowadza czterostopniową skalę alarmową, która w określonych sytuacjach zwiększa kompetencje służb. Pozwala między innymi łatwiej inwigilować i wydalać podejrzanych cudzoziemców. Nakazuje też imienną rejestrację kart telefonicznych, tak zwanych „prepaidów”.

Wśród chwalonych przez ekspertów rozwiązań jest na przykład pozwolenie na snajperski strzał w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Bez pośpiechu

Rozwiązania proponowane przez rząd budzą jednak wiele kontrowersji wśród organizacji pozarządowych. – W związku z ustawą antyterrorystyczną pojawia się pytanie, czy jesteśmy w stanie w ciągu miesiąca wdrożyć lepsze procedury? Czy to nie jest jakaś zasłona dymna, która nie tylko nie pomaga służbom w przygotowaniu tych wydarzeń, a wręcz może utrudnić im działanie i wprowadza coś innego? – mówi Katarzyna Szymielewicz.

Prezeska fundacji Panoptykon wskazywała, że możliwość blokowania stron internetowych przez ABW może de facto doprowadzić do ograniczenia wolności słowa. Wątpliwości budzi także możliwość inwigilacji cudzoziemców i obowiązek rejestrowania kart pre-paid. Może to, jej zdaniem, stwarzać możliwość inwigilacji społeczeństwa. – Mam zastrzeżenia do tempa prac nad tą ustawą. Tak ważna ustawa nie może być napisana na kolanie – podkreśliła.źródło:
Zobacz więcej