RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Amerykański snajper” trochę nakłamał w autobiografii

Chris Kyle zginął w 2013 roku, zastrzelony przez kolegę (fot. Chris Haston/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)
Chris Kyle zginął w 2013 roku, zastrzelony przez kolegę (fot. Chris Haston/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)

Przydałoby się kolejne, poprawione wydanie autobiografii Chrisa Kyle’a. Z dokumentów sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej Navy Seals wynika, że zastrzelony w 2013 roku snajper pochwalił się większą liczbą medali, niż faktycznie otrzymał.

Zabójca Chrisa Kyle'a, bohatera filmu „Snajper” skazany na dożywocie

Eddie Ray Routh został we wtorek skazany na dożywotnie więzienie, bez prawa do wcześniejszego zwolnienia, za zabójstwo słynnego amerykańskiego...

zobacz więcej

„Amerykański snajper” przekonywał w swojej książce „Cel snajpera”, że otrzymał dwa Medale Srebrnej Gwiazdy i pięć Brązowych Gwiazd za odwagę w obliczu nieprzyjaciela i bohaterstwo. Tymczasem przyznano mu jedno srebrne i trzy brązowe odznaczenia.

Do dokumentów dotarł internetowy magazyn „The Intercept”. Rzecznik marynarki wojennej por. Jackie Pau potwierdził w rozmowie z agencją AP, że faktycznie doszło do fałszerstwa.

Przegrany proces

To nie pierwszy dowód, że Kyle w swojej książce mijał się z prawdą. W 2014 roku były gubernator Minnesoty Jesse Ventura wygrał przed sądem 500 tys. dolarów za zniesławienie i otrzymał dodatkowe 1,3 mln dolarów za to, że snajper bezpodstawnie wzbogacił się rozpowszechniając nieprawdę na jego temat.

Chris Kyle jest uważany za najskuteczniejszego snajpera w historii Stanów Zjednoczonych. Podczas czterech misji w Iraku miał zastrzelić 255 osób, choć Pentagon oficjalnie potwierdził 160 trafień. W kontekście nowych informacji istnieje więc prawdopodobieństwo, że także liczba 255 trafień może być zawyżona.

Był dwukrotnie ranny i sześciokrotnie przeżył bliski wybuch miny. W 2009 roku zakończył służbę.

Dożywocie

Zginął 2 lutego 2013 roku, zastrzelony w Glen Rose w stanie Teksas przez chorego psychicznie żołnierza, któremu pomagał. Razem z nim zginął inny były żołnierz, Chad Littlefield. Zabójca, Eddie Ray Routh, został skazany na karę dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

W 2014 roku na ekrany kin weszła fabularyzowana biografia Kyle'a pt. „Snajper”, wyreżyserowana przez Clinta Eastwooda. W główną rolę wcielił się Bradley Cooper. Film otrzymał sześć nominacji do Oskara.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej