RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Afera kloaczna. Jedenaście stanów skarży Obamę

Amerykę czeka długi proces sądowy w kwestii praw osób transseksualnych (fot. Wikipedia)
Amerykę czeka długi proces sądowy w kwestii praw osób transseksualnych (fot. Wikipedia)

Jedenaście amerykańskich stanów złożyło pozew przeciwko rządowi Baracka Obamy za rozporządzenie w sprawie swobody wyboru toalet szkolnych przez osoby transseksualne. Zdaniem wnioskodawców władze federalne niewłaściwie interpretują przepisy o zakazie dyskryminacji seksualnej.

Neutralna płciowo toaleta otwarta w Białym Domu. Znajduje się przy biurze wiceprezydenta

W urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych otwarto pierwszą toaletę neutralną płciowo. To kolejny posunięcie prezydenta Baracka Obamy wobec...

zobacz więcej

Niecałe dwa tygodnie temu resorty sprawiedliwości i edukacji nakazały szkołom na zezwolenie transseksualnym uczniom na swobodny wybór toalety i szatni, które najlepiej odpowiadają ich tożsamości płciowej.

Powołano się przy tym na przepisy zakazujące dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Władze ostrzegły, że szkoły, które nie podporządkują się zaleceniom mogą stracić dotacje federalne. Wytyczne wywołały sprzeciw wielu nauczycieli, uczniów oraz polityków, szczególnie w konserwatywnych stanach.

Gubernator Teksasu Greg Abbott jako pierwszy złożył w sądzie federalnym pozew przeciwko administracji Baracka Obamy. Zarzuca rządowi nadinterpretacje przepisów, naruszanie prawa uczniów do prywatności i podważanie zdroworozsądkowych zasad. Dowodzi, że Obama zmienia system edukacji w „laboratorium wielkiego społecznego eksperymentu”.

Do pozwu Teksasu przyłączyło się 10 innych stanów, głównie zorientowanych prawicowo. Eksperci oceniają, że Amerykę czeka długa debata oraz batalia sądowa w kwestii praw osób transseksualnych, która może zakończyć się rozprawą przed sądem najwyższym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej