Polscy naukowcy mają pomysł na raka. „Zrobimy coś, czego jeszcze nikt nie próbował”

Naukowcy wierzą w skuteczność metody (fot. Pixabay)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 19,5 mln zł na badania nad lekiem na raka. Trójmiejscy naukowcy mają nowatorski pomysł – wskazówek poszukają w telomerach, czyli końcówkach chromosomów.

Naukowcy złamali kod genetyczny... marchwi. Co to oznacza?

Zwykła marchewka awansowała do biologicznej galerii sław. Naukowcy złamali bowiem jej kod genetyczny. Stało się tak nie tylko z ciekawości, ale...

zobacz więcej

– Na końcu każdego chromosomu znajduje się telomer (kompleks białek z telomerowym DNA), który chroni chromosom przed uszkodzeniem i zapewnia mu właściwe funkcjonowanie podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Funkcjonowanie telomerów w komórkach normalnych i nowotworowych różni się. Chcemy te różnice wykorzystać – tłumaczy prof. Maciej Bagiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, który będzie kierował projektem.

Eksperci mają trzy pomysły na znalezienie nowych związków. – Jedna jest innowacyjna, dwie były już wykorzystane, ale chcemy spróbować wielu sposobów, by nie stawiać wszystkiego na jedną kartę – podkreśla Bagiński.

– Po pierwsze, chcemy uderzyć bezpośrednio w DNA, by zablokować dostęp białek telomerowych. Oprzemy się między innymi na związkach, które powstały na Politechnice Gdańskiej, a które mają specyficzny sposób wiązania do telomerowego DNA. Po drugie, zamierzamy wykorzystać telomerazę, której aktywność jest zwiększona w komórkach nowotworowych. Trzeci pomysł to uderzenie w konkretne białko w obszarze telomerów. Tego jeszcze nikt nie próbował – wskazuje naukowiec.

W pracach nad lekiem biorą udział eksperci między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk z Wrocławia, oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

źródło:
Zobacz więcej