RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nici z rekordowego przejęcia. Bayer nie kupi czołowego producenta herbicydów

Bayer oferował za Monsanto aż 62 mld dolarów (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Bayer oferował za Monsanto aż 62 mld dolarów (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Przynajmniej w najbliższym czasie Bayer nie kupi czołowego producenta środków chwastobójczych. Koncern Monsanto z centralą w amerykańskim Saint Louis odrzucił ofertę kupna. Transakcja miała mieć rekordową wartość 62 miliardów dolarów.

Farmaceutyczny gigant chce przejąć producenta środków chwastobójczych

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer oficjalnie złożył ofertę przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Monsanto....

zobacz więcej

Władze Monsanto oceniły, że złożona oferta „nie oddawała rzeczywistej wartości firmy”. Decyzja akcjonariuszy nie oznacza jednak końca negocjacji z Niemcami, ponieważ oba koncerny dostrzegają duże możliwości rozwoju w połączeniu działalności.

Monsanto jest krytykowane za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje też preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, flagowym produkcie koncernu. W Unii Europejskiej trwa obecnie dyskusja nad przedłużeniem autoryzacji wykorzystania herbicydu, który podejrzewa się o właściwości kancerogenne. Z tego powodu przeciwny środkowi jest między innymi rząd Francji.

Agencja dpa przypomniała, że organizacje obrońców środowiska i niemieccy Zieloni już w zeszłym tygodniu reagowały krytycznie, kiedy pojawiły się sygnały o planach firmy Bayer.

Eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach następuje dynamiczna koncentracja branży zajmującej się nasiennictwem i modyfikacjami genetycznymi roślin uprawnych. W lutym China National Chemical Corp. zgodziła się na zakup szwajcarskiej grupy Syngenta AG za ponad 43 miliardy dolarów. Z kolei DuPont Co. i Dow Chemical Co. ogłosiły plany fuzji i wspólnego rozwoju działu GMO.

źródło:
Zobacz więcej