RAPORT

Pogarda

„Pilecki to żołnierz i prawy rycerz, który kochał Polskę”. 68. rocznica śmierci rotmistrza

Najnowsze

Popularne

– Często prawda jest słaba i cicha, a kłamstwo wulgarne. Na świecie apostołów zła są miliony, ale to prawda zawsze zwycięży – powiedziała portalowi tvp.info Zofia Pilecka – córka rtm. Witolda Pileckiego. 25 maja przypada 68. rocznica śmierci rotmistrza.

„Mimo rozkazu opuszczenia kraju, został”. Syn rtm. Pileckiego przerywa milczenie o ojcu

zobacz więcej

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 w więzieniu mokotowskim Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy. Przed egzekucją odczytano rotmistrzowi sentencję wyroku wraz z oświadczeniem, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesław Bierut z prawa łaski nie skorzystał. Miejsce pochówku rotmistrza do dziś pozostaje zagadką. Prawdopodobnie jego prochy spoczywają w pobliżu kościoła św. Katarzyny na Służewie bądź w obrębie kwatery Ł, tzw. „Łączki” pod płotem Cmentarza Powązkowskiego. Dziś pamięć o Pileckim i Żołnierzach Wyklętych powraca w popkulturze. Jego dokonania warto pokazać Europie i światu.

„Witold Pilecki powiedział o wiezieniu na Rakowieckiej, że Auschwitz było igraszką”

– Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy Rakowieckiej jest pod wrażeniem tego co zachowało się w 10 pawilonie. – Tym...

zobacz więcej

Wspomnienia z dzieciństwa

Zofii Pileckiej-Optułowicz całe życie upływa na przywracaniu dobrego imienia ojca i poszukiwaniu jego szczątków. Największym skarbem pani Zofii są wspomnienia z dzieciństwa. Chętnie o nich opowiada. To właśnie ojciec jeszcze w rodzinnym majątku w Sukurczach przekazał dzieciom miłość do Polski, poszanowanie przyrody, a także odpowiedzialności za słowo. Pani Zofia od małego została nauczona, że nie wolno kłamać. W rodzinie Pileckich Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. W tym „rajskim świecie” dorastała wraz z bratem Andrzejem.

– Ten czas to była codzienna szkoła życia, ale jednocześnie raj dla nas. Skończył się bezpowrotnie we wrześniu 1939 roku – mówi pani Zofia – Ojciec cały czas był dla mnie wielkim pedagogiem. Zwłaszcza w czasie okupacji. Brał mnie np. do tramwaju i uczył troski o drugiego człowieka. Mówił, że moja uwaga jest po to, żeby w przypadku, gdy zobaczę Niemca, ostrzec tę osobę.

Zofia Pilecka przypomina również o tym, że po powrocie z Auschwitz rtm. Pilecki dbał, aby dzieci zajęły się sportem: – Ojciec po tym, jak wrócił z Oświęcimia, mówił: „Gdybym nie umiał pływać, to przeprawa po ucieczce z obozu przez Sołę i Wisłę, byłaby trudnością. Tylko sport, który wcześniej uprawiałem, dał mi szansę przetrzymać ten czas” – wspomina i dodaje – Zawsze chciałam się pochwalić tatusiowi, że jestem wygimnastykowana, że umiem biegać na setkę, robić szpagat. Wydaje mi się, że tam w obozie koncentracyjnym to nie ludzie opiekowali się nim, ale siła wyższa. Dwa lata i siedem miesięcy być w piekle i przeżyć to coś, to wymyka się z ziemskiego rozumowania.

Rotm. Pilecki – symbol europejskich wartości

zobacz więcej

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Zdaniem brytyjskiego historyka Michaela Foota – Witold Pilecki to „najodważniejszy członek ruchu oporu podczas II wojny światowej”. Pilecki walczył w kampanii wrześniowej. Jako ochotnik udał się do niemieckiego obozu Auschwitz. Zorganizował tam siatkę konspiracyjną i opracowywał pierwsze sprawozdanie o ludobójstwie. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim, a w opanowanej przez komunistów Polsce prowadził konspirację, za co zapłacił życiem.

W 2009 roku Parlament Europejski pracował nad rezolucją „Świadomość europejska a totalitaryzm”. Europosłowie PiS wnieśli poprawki, mające na celu ustanowienie święta walki z totalitaryzmem. Jego patronem miałby być rotmistrz. Pomysł przepadł w głosowaniu. Przeciw byli posłowie PO i PSL, co tłumaczyli „błędem technicznym”. W Polsce od siedmiu lat obchody Europejskiego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem mają charakter nieformalny. Pamięć o czynach bohatera z Auschwitz przetrwała. Zwłaszcza w maju, w miesiącu urodzin i śmierci Pileckiego, w całym kraju odbywają się uroczystości i marsze jego imienia.

O tej uchwale w rozmowie z portalem tvp.info córka rtm. Pileckiego mówi: – To jest dobry pomysł, aby 25 maja był dniem poświęconym bohaterom walki z totalitaryzmem. Tak naprawdę nie chodzi o Witolda Pileckiego, ale o tych bezimiennych, którzy walczyli i ginęli w walce z komunizmem i nazizmem.

Zofia Pilecka zwraca uwagę, na potrzebę rozliczenia komunistycznych zbrodniarzy. Choćby tylko symbolicznie:

– Oni powinni ponieść chociażby moralną odpowiedzialność. Należałoby zlikwidować ulice, pomniki i inne relikty przeszłości. To wszystko jest do zrobienia przez nas. Komunistycznym funkcjonariuszom powinny też być odebrane olbrzymie apanaże czy resortowe emerytury. Jednak takie działania są trudne i wiążą się z buntem byłego aparatu urzędniczego i wojskowego tamtego systemu – podkreśla w rozmowie z tvp.info Pilecka.

teraz odtwarzane
Prawda zawsze zwycięży

Duda pod pomnikiem Witolda Pileckiego

Andrzej Duda, złożył kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego. Dziś przypada 67. rocznica śmierci rotmistrza.

zobacz więcej

„Być jak rotmistrz” – czyli styl życia

Odradzająca się pamięć o narodowych bohaterach, o etosie ludzi II RP, dla których Polska była najważniejsza, to nadal dla wielu środowisk „niewygodna prawda”. Moda na noszenie koszulek z Witoldem Pileckim, stadionowe oprawy, słuchanie patriotycznego hip-hopu, gry miejskie czy rekonstruowanie Żołnierzy Wyklętych – wśród młodzieży przeradza się w swoisty styl życia i chęć naśladowania postaw niezłomnych. To wszystko jest o wiele bardziej atrakcyjne, o wiele łatwiejsze do przyswojenia, niż szkolne lekcje historii, czy muzealne wycieczki.

– Dla młodego pokolenia postacie Żołnierzy Wyklętych to tacy superbohaterowie. Mało który naród ma ich tylu i to na wyciągnięcie ręki – mówi Wojciech Łuczak z Fundacji „Niezłomni” – Bohaterów, których działania były prawdziwe, a nie wymyślone i którymi można się szczycić.

Dlaczego to robią? Tomek, autor muralu o rtm. Witoldzie Pileckim w Mińsku Mazowieckim, pytany o sens takich działań, mówi: – Od kilku lat angażuję się w wydarzenia o charakterze edukacyjnym przypominające o polskich bohaterach. Jednym z najważniejszych jest dla mnie mural rotmistrza. Mamy nadzieję, że ta ekspozycja zachęci moich rówieśników do poznania tej sylwetki. Chcemy „być jak rotmistrz” Witold Pilecki nie zaś jak komunistyczna Armia Ludowa – podkreśla.

Marsz Pamięci w hołdzie rtm. Pileckiemu przejdzie ulicami Warszawy

Ulicami Warszawy przejdzie dziś Marsz Rotmistrza Pileckiego. Młodzi ludzie organizujący wydarzenie chcą w ten sposób upamiętnić 115. rocznicę...

zobacz więcej

Barbara Konarska, filmowiec, producent wykonawczy płyty „Panny Wyklęte” dodaje: – Szukamy dzisiaj wartości, które sprawią, że poczujemy, iż nasze życie jest godne, wielkie. Tak wielkie, że byli tacy, którzy za tę naszą godność i wielkość oddawali życie – podkreśla Konarska – Bo życie oddajesz nie za siebie. Ale w imię wolności drugiego człowieka. Nic dziwnego, że Pilecki jest bohaterem i idolem współczesnych młodych ludzi.

Prawda zawsze zwycięży

Zofię Pilecką cieszą wszelkie formy upamiętniania jej ojca. Sama wspiera działania ponad 30 szkół i drużyn harcerskich związanych z postacią rotmistrza.

– Ja na tę Polskę liczę. Pilecki jest ważny dla młodzieży. Wraz z wszelkimi takimi działaniami propagowane są te wartości, które dla niego były bardzo ważne: Bóg, Honor, Ojczyzna. Pilecki to żołnierz i prawy rycerz, który kochał Polskę – mówi, nie kryjąc wzruszenia. – Kiedyś zadano mi pytanie w USA: Czy w ogóle jest patriotyzm? Patriotyzm był, jest i będzie, ale to właśnie prawda pozwoli mu trwać. Często prawda jest słaba i cicha, a kłamstwo wulgarne. Na świecie apostołów zła są miliony, ale to prawda zawsze zwycięży – podsumowuje.

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Patriotyzm na pokaz z czasem zamienia się w dumę z dziejów narodu. Czy nie o takie wybory chodziło bohaterowi walk z narodowym – socjalizmem i komunizmem rtm. Witoldowi Pileckiemu?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej