RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Życie w biegu. Irena Szewińska kończy 70 lat

Irena Szewińska ma 70 lat (fot. arch. TVP/Jan Bogacz)
Irena Szewińska ma 70 lat (fot. arch. TVP/Jan Bogacz)

Jest prawdziwą królową bieżni. Najbardziej utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska we wtorek kończy 70 lat. Pierwsze życzenia otrzymała od organizatorów i uczestników Biegu Łomianek jej imienia. – Nie spodziewałam się tego. To zaskoczenie, że pamiętali – przyznała.

Irena Szewińska z Superczempionem

Irena Szewińska uhonorowana statuetką Superczempiona. – Jestem bardzo wzruszona, todla mnie wielka chwila, przez prawie 20 lat, jakie spędziłam na...

zobacz więcej

Uzupełnieniem życzeń był ufundowany przez burmistrza Łomianek Tomasza Dąbrowskiego urodzinowy tort. – Jestem bardzo zadowolona, że w moim mieście, już po raz drugi odbywa się bieg na dystansie 10 km – powiedziała w niedzielę.

Olimpijska multimedalistka

Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie sportsmenka w pięciu olimpijskich startach wywalczyła siedem medali – trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Ośmiokrotnie poprawiła rekordy świata indywidualnie oraz dwa razy w sztafecie.

– Najwięcej radości ze wszystkich krążków sprawił mi ten pierwszy, kiedy na igrzyskach w Tokio w 1964 roku zajęłam drugie miejsce w skoku w dal, no i ten ostatni, złoty w Montrealu na 400 m, kiedy ustanowiłam rekord świata 49,28. Zresztą wszystkim złotym medalom – w tokijskiej sztafecie, oraz biegom w Meksyku na 200 i w Montrealu na 400 m towarzyszyły rekordy świata – przypomniała Szewińska.

Dziś atletka czuje się spełniona. – Właściwie wszystko o czym marzyłam udało się zrealizować, przychodziło to raz łatwiej raz trudniej – powiedziała 54-krotna rekordzistka Polski (100, 200, 400, skok w dal, pięciobój, sztafeta 4x100 m) i 23-krotna mistrzyni kraju.

Członkini MKOl

Na sesji podczas zimowych igrzysk w Nagano w 1998 roku wybrano ją w skład Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od 1980 do 2009 zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a w latach 1997-2009 pełniła funkcję prezesa. Była także członkiem Komisji Koordynacyjnej MKOl sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk w Atenach (2004) i w Londynie (2012), teraz uczestniczy w pracach tego gremium nadzorującego przygotowania do igrzysk w Tokio w 2020 roku. Jest także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Uzupełnieniem sportowych sukcesów jest dla niej działalność społeczna oraz rodzina, z której jest bardzo dumna. Mąż Janusz, który biegał na 400 m przez płotki, był także jej trenerem. Ma dwóch synów - Andrzeja i Jarosława oraz troje wnucząt – Adę, Adama i Jasia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej