RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef komisji smoleńskiej: dostaliśmy nagrania, mogą wnieść coś nowego do sprawy

Członkowie podkomisji smoleńskiej chcą zbudować wierną kpię Tu-154M (fot. FaktySmoleńsk.gov.pl)
Członkowie podkomisji smoleńskiej chcą zbudować wierną kpię Tu-154M (fot. FaktySmoleńsk.gov.pl)

– Mamy nowe nagrania, które dostaliśmy od sojuszniczego państwa. Zapis jest bardzo czysty i mamy zaufanie, że nie jest manipulowany – powiedział Wacław Berczyński w rozmowie z tygodnikiem „wSieci”. Przewodniczący podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej powiedział, ze materiał z Łotwy może wnieść coś nowego do sprawy. Berczyński będzie dziś gościem programu „Dziś wieczorem” w TVP Info.

Macierewicz zdecydował. Powstała specjalna podkomisja do zbadania na nowo katastrofy smoleńskiej

Podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej będzie liczyła 21 członków. Jej szefem zostanie dr inż. Wacław Berczyński, któremu pomogą...

zobacz więcej

Podkomisja ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, licząca 21 członków, została powołana 4 lutego. Od tamtej pory przeanalizowała zebrane dotąd materiały i nakreśliła dalszy plan działań.

Jak poinformował przewodniczący gremium Wacław Berczyński, podczas rozmowy z tygodnikiem „wSieci”, podkomisja jest w posiadaniu nowego nagrania głosowego z Łotwy. – Mamy nowe nagrania, które dostaliśmy od sojuszniczego państwa – powiedział. Jak zapewnił, nagranie jest bardzo dobrej jakości i może wnieść coś nowego do sprawy. – Jest bardzo czyste i mamy zaufanie, że nie jest manipulowane – wyjaśnił. Podkreślił, że teraz zostanie ono „skorelowane z dotychczasowym materiałem głosowym, który otrzymaliśmy od Rosjan”.

Komisja ma także przeznaczyć część swojego, wynoszącego 4 mln zł, budżetu na zakup bliźniaczego do Tu-154M skrzydła samolotu. Ma ono zostać wykorzystane do odtworzenia modelu, który później zostanie przebadany. – Chcemy zbudować model całego Tupolewa i zbadać jego zachowanie w tunelu aerodynamicznym – zadeklarował Berczyński.

– Sprawdzimy, jak Tu-154M zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła. Pozwoli to ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy przy braku fragmentu skrzydła możliwe było wykonanie półbeczki – wyjaśnił „wSieci” Berczyński.

Przewodniczący podkomisji dr inż. Wacław Berczyński wcześniej uczestniczył w pracach parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza, a w przeszłości jako konstruktor pracował w Boeingu i NASA. W poniedziałek będzie gościem programu „Dziś wieczorem” w TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej