Prawie połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość. Leczenie kosztuje

Porada dietetyczna jest pierwszym krokiem w walce z otyłością (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Problem otyłości i nadwagi dotyczy coraz większej liczby Polaków. – Leczenie powikłań kosztuje nas rocznie trzy miliardy złotych – wyliczyli eksperci Fundacji My Pacjenci.

Polska rośnie, wszerz. Rząd rusza na wojnę z otyłością

Do Sejmu trafił Narodowy Program Zdrowia do roku 2020, w którym rząd stawia sobie za główny cel uporanie się z problemem otyłości Polaków –...

zobacz więcej

Parlamentarny zespół do spraw przeciwdziałania otyłości chce finansowania porad z tego zakresu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W czwartek odbyło się posiedzenie zespołu, na które zaproszone zostały organizacje pacjentów i eksperci.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu Rajmund Miller mówi, że potrzebne są specjalne poradnie leczenia otyłości. Według niego w każdym mieście powiatowym powinna być taka poradnia, w której przyjmowałby lekarz, dietetyk, psycholog. Tam kierowane byłyby przez lekarzy rodzinnych osoby otyłe. Poseł Miller dodaje, że lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują nadwagę i otyłość u swoich pacjentów.

W najgorszej fazie nie mógł nawet zwinąć się w kulkę. Chory na otyłość jeż trafił na dietę

Otyłość to nie jest tylko problem ludzi. Jak się okazuje, obżarstwo może mieć fatalne skutki także dla jeży. Do Centrum Opieki nad Dzikimi...

zobacz więcej

Konieczna jest edukacja

Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci podkreśla, że prawie połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość, dlatego potrzebna jest edukacja i dostęp do specjalistów. Według niej porada dietetyczna jest niezbędna jako pierwszy krok, który należy zrobić w kierunku rozwiązywania problemu otyłości w Polsce. – Ta porada powinna być dostępna przede wszystkim dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci – dodaje Borek.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia zapewnił, że specjaliści z zakresu dietetyki znajdą się w zespołach opieki nad pacjentem, w których koordynatorami będą lekarze rodzinni.

Komisja Europejska uznała, że otyłość to epidemia XXI wieku.

źródło:
Zobacz więcej