Przed nami 53. festiwal w Opolu. Zaśpiewa plejada gwiazd

Trwają przygotowania do 53. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. W dniach 3-6 czerwca miasto będzie muzyczną stolicą Polski. Oprócz znanych i lubianych Debiutów czy Superjedynek, będzie też koncert muzyki alternatywnej, który odbędzie się ostatniego dnia. Wszystkie koncerty będzie można obejrzeć tylko w Telewizji Polskiej.

„Muszę zaśpiewać, a nie stać i beczeć na scenie”. 25-lecie Edyty Górniak w Opolu

Jako 18-latka debiutowała na deskach opolskiego amfiteatru. Potem był musical „Metro” z występami na Broadwayu, drugie miejsce w konkursie...

zobacz więcej

Festiwal rozpocznie się 3 czerwca o godz. 20:30 koncertem piosenek filmowych „Ta noc do innych jest niepodobna”. Nietypowo otworzą go wszyscy wykonawcy występujący w piątkowych koncertach, śpiewając utwór „W życiu piękne są tylko chwile”. Stanisława Soykę i Natalię Przybysz widzowie usłyszą w utworze „Są na tym świecie rzeczy”, a Justynę Panfilewicz i Mariusza Wawrzyńczyka, zwycięzców zeszłorocznych Debiutów, w piosence „Świecie nasz”.

Koncert z okazji 120-lecia kinematografii to przypomnienie piosenek, które powstały do polskich filmów fabularnych, a stały się wielkimi przebojami nuconymi przez coraz to nowe pokolenia odbiorców. W koncercie, oprócz wielkich przebojów filmowych, znajdą się charakterystyczne cytaty i dialogi z polskich komedii.

Filmowe hity, które na zawsze weszły do historii muzyki wykonają: Kayah, Pectus, Elektryczne gitary, Krzysztof Cugowski, Anna Wyszkoni, Edyta Bartosiewicz, Marek Dyjak, Kasia Kowalska, Mela Koteluk, Robert Janowski, Halina Mlynkova, Katarzyna Nosowska, Piotr Kupicha, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Robert Gawliński, Ania Dąbrowska, Artur Gadowski, Małgorzata Ostrowska, Mieczysław Szcześniak, Urszula, Janusz Radek i Barbara Kurdej-Szatan, Natalia Przybysz, Katarzyna Kołeczek.

Debiutanci staną w szranki

Kolejnym koncertem tego dnia będą „Debiuty”. W tym roku zamiast śpiewać covery, debiutanci wykonają autorskie utwory. Każdy z wykonawców to powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej, każdy reprezentuje swój własny muzyczny styl.

Do udziału w koncercie „Debiuty” wpłynęło 156 zgłoszeń, a wybrano spośród nich 10 wykonawców, którzy zaprezentują się na deskach opolskiego amfiteatru. Są to: Antek Smykiewicz, Kortez, Bovska, Leski, Michał Sobierajski, Jóga, Zimowa, SALK, Daria Zawiałow, Rootzmans. Do zwycięskiej dziesiątki dołączyła Marta Zalewska, która wygrała Opolskie Eliminacje do tegorocznych „Debiutów”, zorganizowane przez Narodowe Centrum Piosenki w Opolu. Koncert poprowadzą: Katarzyna Kołeczek i Maciej Musiał.

Piosenki Przybory, recital Górniak, urodziny Polskiego Radia. Taki będzie 52. Festiwal w Opolu

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej to największa impreza muzyczna organizowana przez TVP wraz z miastem Opole. W tym roku odbędzie się ona już po...

zobacz więcej

„SuperPremiery” i „SuperJedynki”

W sobotni wieczór, 4 czerwca od godz. 20:30, widzowie obejrzą dwa koncerty – „SuperPremiery” i „SuperJedynki” – w stylistyce „Teleexpressu”, który w tym roku obchodzi jubileusz 30 lat swojego istnienia. Poprowadzi je Teleexpressowa ekipa w składzie: Beata Chmielowska-Olech, Marek Sierocki i Maciej Orłoś.

W tym roku do „SuperPremier” zgłosiło się 187 wykonawców, a w drodze eliminacji wyłoniono 10 artystów, których utwory mają szansę stać się hitami lata. O zwycięstwo walczyć będą: Kasia Wilk, Szymon Chodyniecki, Mateusz Mijal, Mesajah, Janusz Radek oraz zespoły: Wilki, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Red Lips, Feel i Loka oraz dodatkowo Dominika Barabas, którą Telewizja Polska zaprosiła do udziału w koncercie. Podczas koncertu z recitalem wystąpi Halina Frąckowiak, a także laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik z zespołem.

„SuperJedynki” sentymentalną podróżą

Koncert „SuperJedynek” wypełnią wizytówki wykonawców przygotowane i prezentowane w teleexpressowym stylu przez Marka Sierockiego. Będzie to sentymentalna podróż pełna humoru, gwarantująca dobrą zabawę.

Podczas koncertu wystąpią m.in.: Pectus, Kombii, Stanisława Celińska, Marcelina, Sarsa, Michał Szpak, Kortez i Andrzej Piaseczny.

Odliczanie do 52. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Gigantyczne kolejki po bilety

zobacz więcej

Widowisko Malickiego i „Grand Prix Publiczności - Złote Opole”

Trzeci dzień festiwalu (5 czerwca, godz. 20:30) rozpocznie widowisko muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, jedynej na świecie orkiestry, która łączy żart z różnymi gatunkami muzyki. W kabaretowym show wirtuoza fortepianu i jego orkiestry złożonej z najlepszych młodych muzyków z polskich filharmonii pod dyrekcją Bernarda Chmielarza wystąpią Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) i Marcin Pomykała (tenor). Autorem scenariusza i reżyserem koncertu jest Jacek Kęcik, prowadzącym - Waldemar Malicki.

Zwieńczeniem festiwalowych emocji będzie koncert „Grand Prix Publiczności - Złote Opole”. O programie tego finałowego koncertu decyduje publiczność za pomocą SMS-owego plebiscytu. Widzowie przed telewizorami oraz publiczność amfiteatru usłyszą: „Jesteś bohaterem” (Michał Szpak), „Nie daj się” (Doda), „Dziewczyna szamana” (Justyna Steczkowska), „Pokolenie” (KOMBII), „Orła cień” (Varius Manx i Kasia Stankiewicz), „Świat się pomylił” (Patrycja Markowska), „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena (Janusz Radek), „Chodź przytul przebacz” (Andrzej Piaseczny), „Niech żyje bal” (Maryla Rodowicz), „O krok” (PUSTKI), „Uciekaj moje serce” Seweryna Krajewskiego (Ania Dąbrowska), „Bałkanica” (PIERSI), „Zegarmistrz światła” (Tadeusz Woźniak), „Baśka” (WILKI), „Jesteś lekiem na całe zło” (Krystyna Prońko), „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty (WIEKO), „Przeżyj to sam” (LOMBARD), „Lustra” ( Natalia Szroeder), „Zegar” (Edyta Bartosiewicz), „Wypijmy za błędy" (Ryszard Rynkowski), „Bądź gotowy dziś do drogi” (Halina Frąckowiak). Koncert poprowadzi Artur Orzech.

Artystom koncertów „Ta noc do innych jest niepodobna” i „Grand Prix Publiczności – Złote Opole 2016” towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa.

teraz odtwarzane
Pectus wśród wykonawców tegorocznego Opola. Zespół opowiadał o tym na antenie TVP Info

Specjalny, dodatkowy dzień

„Scena alternatywna” (6 czerwca o godz. 21:00) to specjalny koncert Festiwalu Opolskiego, podczas którego na deskach amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura. Ideą przewodnią koncertu jest zebranie w jednym miejscu polskich artystów, którzy w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom. - Zdecydowaliśmy nie zamykać się na konkretne gatunki muzyczne i skupić się na twórcach, którzy niezależnie od dorobku, czy stażu scenicznego poszukują i starają się definiować muzykę na nowo – mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

„Scena Alternatywna” będzie zatem sceną prezentacji, na której znajdzie się miejsce zarówno dla debiutantów czy twórców na początku swojej drogi, jak i dla znanych nazwisk. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali: Kortez, Pablopavo i Ludziki, Nosowska, Ballady i Romanse, Ralph Kamiński, Karolina Skrzyńska, Zamilska. Koncert „na żywo” pokaże TVP Kultura.

teraz odtwarzane
Halina Frąckowiak dla TVP Info

źródło:
Zobacz więcej