RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Powstała fabryka elit”. W Sejmie inauguracja Stowarzyszenia Endecja

– Zakładamy nie frakcję, nie partię, tylko fabrykę elit, która uformuje Polaków do odzyskania państwa polskiego dla siebie – powiedział na konferencji inauguracyjnej jeden z ojców założycieli Stowarzyszenia Endecja publicysta Rafał A. Ziemkiewicz.

Kukiz niecenzuralnie o Zawiszy. Wyciekła prywatna rozmowa

Narodowcy: Kukiz nas zdradził.

zobacz więcej

Endecja, stowarzyszenie, w skład którego ma wejść oprócz Ziemkiewicza kilku posłów Kukiz'15, a także eksperci, ogłosiło podstawowe cele.

Lider Kukiz'15, informując w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie o powstaniu stowarzyszenia powiedział, że ten ruch wypełni niszę, która jest na polskim „rynku” politycznym. Jak mówił Paweł Kukiz, celem stowarzyszenie jest m.in. krzewienie myśli „wspaniałego polskiego patrioty i męża stanu” – Romana Dmowskiego.

„Oderwać polską politykę od kulturowych różnic”

– Trzeba po pierwsze zmienić polską politykę – mówił z kolei Ziemkiewicz. Stowarzyszenia ma – jak powiedział – „zawrócić Polskę ze ślepej ulicy, w jaką została wprowadzona przez plemienną wojnę polityczną”, oderwać polską politykę od kulturowych różnic i oprzeć ją na wspólnocie interesów.

Drugim punktem programu ma być głęboka zmiana systemu. – Zmiana państwa, żeby państwo stało się państwem służącym obywatelom, a nie będące dla jednej grupy, elitarnej, narzędziem łupienia obywateli – mówił publicysta.

Trzecim punktem zainteresowania Endecji jest pozycja Polski w Europie. – Polska potrzebuje Europy jako wspólnego obszaru gospodarczego, nie potrzebujemy być w jej strukturach politycznych – sugerował Ziemkiewicz. – Dlatego ideałem byłoby kiedyś osiągnąć status Norwegii, która jest w Europie gospodarczo, nie politycznie.

Narodowa Demokracja (ND – „endecja”) – to obóz ideowo-polityczny działający od końca XIX w., kierujący się zasadą nadrzędności interesu narodowego. Pisał o niej ideolog i współtwórca obozu – Roman Dmowski w tekstach „Nasz patriotyzm” oraz w „Myślach nowoczesnego Polaka”. Po odzyskaniu niepodległości ruch zorganizował się w partię polityczną Związek Ludowo-Narodowy, przekształcony następnie Stronnictwo Narodowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej