RAPORT

Pogarda

Rekord w Genewie: 50 mln dolarów za błękitny diament

Błękitny dianent o żywej barwie to niezwykła rzadkość (fot. YT/Christie's)
Błękitny dianent o żywej barwie to niezwykła rzadkość (fot. YT/Christie's)

Najnowsze

Popularne

Na aukcji w Genewie sprzedano niezwykle rzadki błękitny diament ważący niemal 15 karatów. Cena zaskoczyła organizatorów. Kamień wycenili na 45 mln dolarów, tymczasem został sprzedany za 50,6 mln dolarów, czyli niemal 200 mln zł.

Rekordowa Konstelacja. 63 mln dolarów za nieobrobiony diament

Za 63 mln dolarów sprzedano surowy diament o wadze 813 karatów. Jest to rekord. Nieobrobiony kamień nie uzyskał dotąd tak wysokiej ceny –...

zobacz więcej

– To najdroższy klejnot kiedykolwiek sprzedany na aukcji – stwierdziła rzeczniczka Christie's, Alexandra Kindermann.

„Błękit Oppenheimera” to doskonały niebieski diament, który w przeszłości należał do potentata na rynku kamieni szlachetnych sir Philipa Oppenheimera, dzięki czemu zawdzięcza nazwę. Jest największym znanym diamentem o takiej barwie.

Eksperci sklasyfikowali barwę ważącego 14,62 karata kamienia jako fantazyjnie żywy niebieski (fancy vivid blue) – to najlepsza i najbardziej pożądana z możliwych. Tego typu diamenty są bardzo rzadkie. Ledwie 0,1 proc. światowych zasobów stanowią kamienie w tym kolorze, a tylko 1 proc. spośród nich ma fantazyjnie żywy odcień.

Nabywca brylantu nie ujawnił swojej tożsamości. Na pewno o zakupie dowie się jego księgowy. Kamień kosztował aż 50,6 mln dolarów, a ze wszystkimi opłatami 57,5 mln dolarów.Poprzedni rekord należał do 12,03-karatowego diamentu „Blue Moon”, który na aukcji w listopadzie ubiegłego roku zmienił właściciela za sumę 48,6 mln dolarów. Tyle zapłacił amator diamentów z Hongkongu Joseph Lau, żeby zrobić prezent 7-letniej córce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej