Powietrze w Żywcu najgorsze w UE? Burmistrz nie dowierza

Według raportu WHO, ponad 80 proc. ludzi w miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem (fot. flickr.com/steve p2008)

Według Światowej Organizacji Zdrowia, Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej. Żywiecki burmistrz zapewnia, że sytuacja nie jest aż tak zła, a dane WHO „nie odzwierciedlają w sposób całkowity aktualnego stanu faktycznego” – informuje „Dziennik Zachodni”

Zanieczyszczenie powietrza w Europie zabija prawie pół miliona ludzi rocznie. Polska w czołówce

zobacz więcej

Według raportu WHO, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Poza Żywcem, który otworzył ranking, w pierwszej dziesiątce znalazły się też inne polskie miasta: Pszczyna (2. miejsce), Rybnik (4), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8).

Specjaliści z WHO przy opracowaniu zestawienia wzięli pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który należy do najbardziej szkodliwych dla człowieka.

„Nie jest najlepiej”

„Dane te nie odzwierciedlają w sposób całkowity aktualnego stanu faktycznego” – napisał burmistrz Żywca Antoni Szlagor w oświadczeniu. Podkreślił, że w dniu publikacji komunikatu WHO normy nie były przekroczone.

Przyznał jednak, że „władze samorządowe Miasta Żywca zdają sobie jednak doskonale sprawę z faktu, że z powietrzem w Żywcu nie jest najlepiej” i poinformował o podjętych w związku z tym działaniach: wiele starych pieców w mieście zostało już wymienionych na nowe, a mieszkańcy dwóch dzielnic dostali bezpłatnie 300 ton tzw. błękitnego węgla, czyli paliwa, które nie emituje żadnych zanieczyszczeń.

źródło:
Zobacz więcej