W „Woronicza 17” spór o audyt: sztafeta kłamstw kontra widać u pana przerażenie

– Szumnie zapowiada się dokument, który jest tak naprawdę sztafetą kolejnych kłamstw – mówił w programie „Woronicza17” Marcin Kierwiński (PO), komentując prezentację w Sejmie raportu z audytu 8 lat rządów PO-PSL. – W wypowiedzi pana posła wybrzmiewa przerażenie – odpowiedziała mu Jadwiga Wiśniewska (PiS). Poinformowała, że w związku z raportem do prokuratury złożono już ponad 30 doniesień o różnych nieprawidłowościach. Szef BBN Paweł Soloch zwrócił uwagę, że nie wszystkie „twarde materiały” zostały pokazane przez ministrów z uwagi na ich niejawność. Wyraził nadzieję, że podobne audyty „będą praktykowane, może w udoskonalonej jeszcze formie, przez następne rządy”.

Audyt koalicji PO-PSL. Szydło: Polacy stracili około 340 mld zł [RELACJA]

– Prawda, którą dzisiaj powiedzieliśmy z tej mównicy, należy się polskim obywatelom, bo to oni zobowiązują nad do wykonywania zadań, które im...

zobacz więcej

Przedstawiając w środę w Sejmie wyniki audytu rządów PO-PSL premier Beata Szydło stwierdziła m.in., że przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.

Doniesienia do prokuratury


Opozycja domaga się przedstawienia audytu na piśmie, a do prokuratury trafiają pierwsze zapowiedziane w raporcie wnioski.

Rząd PiS ocenił poprzedników. Zobacz wszystkie wystąpienia ministrów

– Zanim opozycja zacznie rozliczać kogokolwiek, dobrze by było, żeby ona rozliczyła się – powiedziała premier Beata Szydło rozpoczynając w Sejmie...

zobacz więcej

– Ciężko uznawać, że jest to raport, a już na pewno nie jest to audyt. Audyt przygotowywany jest przez niezależne firmy, przez fachowców i ma formę pisemną – mówił w „Woronicza 17” Marcin Kierwiński (PO) . – Szumnie zapowiada się dokument, który jest tak naprawdę festiwalem kłamstwa. Sztafetą kolejnych kłamstw, kolejnych nieprecyzyjnych wypowiedzi – mówił.

Widzę przerażenie


Jego słowa oburzyły Jadwigę Wiśniewską (PiS). – W wypowiedzi pana posła przede wszystkim wybrzmiewa przerażenie. Przestraszyliście się tego, że Polacy usłyszą, jak traktowaliście państwo polskie – powiedziała.

Zarzuciła swojemu rozmówcy, ze „próbuje zdezawuować przedstawioną ocenę stanu państwa przez rządy pani premier Beaty Szydło”, gdy tymczasem podczas rządów PO-PSL normą była „pazerność, rozrzutność, nieszanowanie grosza publicznego”. – Używaliście państwa jak dojną krowę – mówiła. Poinformowała, że w związku ze stwierdzonymi podczas audytu nieprawidłowościami do prokuratury skierowano już ponad 30 zawiadomień.

teraz odtwarzane
Struzik o skali politycznego sporu

Kopacz: Szydło mówiła wyłącznie do elektoratu PiS

- Żałosne jest, kiedy ministrowie, którzy od 6 miesięcy prowadzą audyt, wiedzę czerpią z podsłuchanych rozmów i na to się powołują – powiedziała...

zobacz więcej

„Rozliczyć, ale uczciwie”

– Skala sporu politycznego w Polsce jest taka, że zawsze ci, którzy przychodzą, potępiają poprzedników – podsumował Adam Struzik (PSL). Podkreślił, że podsumowując minione lata nie można zapominać o tysiącach korzystnych dla kraju inwestycji.

Grzegorz Długi (Kukiz ’15) zwrócił uwagę, że „rozliczać władzę należy, tylko to musi być uczciwe i jasne”. – Bardzo byśmy chcieli wiedzieć w jaki sposób ten „audyt” został sporządzony, skąd były dane. Powinno to być dostępne – mówił. Podkreślił, że uczestnicy sporu skupiają się na emocjach i zapominają o konkretach.

Kaczyński: poziom rządów PO-PSL osiągnął dno

– To jest bardzo skrótowy i niepełny całkowicie opis tego co się działo w ciągu 8 lat rządów PO-PSL w Polsce – mówił na temat audytu rządu PO–PSL...

zobacz więcej

Nowa praktyka?

Szef BBN Paweł Soloch przyznał, że „specyfika Sejmu jest taka, że w wystąpieniach posłów znalazły się elementy, nazwijmy to, anegdotyczne czy publicystyczne”. Jednocześnie podkreślił, że nie mogły być pokazane wszystkie „twarde materiały” z uwagi na ich niejawność.

– Generalny wniosek jest taki, że dobrze, że coś takiego było, co stanowi zarazem zobowiązanie dla tego rządu. I niech to będzie praktykowane – może w udoskonalonej jeszcze formie – przez następne rządy”.

teraz odtwarzane
Soloch: audyt zobowiązaniem dla rządu

Nawet trzy prokuratury zajmą się zawiadomieniami min. Kamińskiego

Dwie albo trzy prokuratury zajmą się doniesieniami o nieprawidłowościach, jakie zdaniem min. Mariusza Kamińskiego, miały mieć miejsce w służbach...

zobacz więcej

„Audyty są potrzebne”

– Audyty należy robić, powinniśmy po rządach PO i PSL zastanowić się, co poszło nie tak, dlaczego Polska ugrzęzła – przyznał Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Jednocześnie podkreślił, że „profesjonalny audyt polega na tym, że szukamy przyczyn pewnego zjawiska, ale też pozwalamy stronie, której to dotyczy, na wypowiedzenie się”. – To był audyt polityczny, który służył temu, żeby tę drugą stronę zdyskredytować. Bardzo nas to niepokoi, bo takie audyty są potrzebne, ale nie powinna ich robić partia która wygrywa na partii przegranej – dodał.źródło:
Zobacz więcej