RAPORT

Prorosyjska era Tuska

35 lat temu Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Do dziś nie wiadomo, na czyje zlecenie

13 maja mija 35 lat od zamachu na Jana Pawła II. Mimo upływu czasu, kulisy zamachu na życie papieża Polaka oficjalnie pozostają nieznane.

Ali Agca przyniósł białe róże na grób Jana Pawła II

Człowiek, który o mały włos nie zabił papieża Polaka dziś pojawił się przy jego grobie. Turecki zamachowiec Ali Agca zapowiadał niedawno, ze to...

zobacz więcej

Wiadomo, że w środę 13 maja 1981 roku, tuż po godzinie siedemnastej, w czasie odbywającej się wtedy audiencji generalnej na placu Świętego Piotra, do jadącego odkrytym samochodem Jana Pawła II strzelał 23-letni wówczas Turek Mehmet Ali Agca.

Zamachowiec był zaskoczony , że mimo poważnych ran papież nie umarł. Jan Paweł II widział w tym cudowne ocalenie przez Matkę Boską.

Sądzony jako samotny morderca i skazany na dożywocie turecki terrorysta nie zaskarżył wyroku, a w kolejnych dochodzeniach zmieniał wersje dotyczące swoich mocodawców: miał to być Związek Radziecki za pośrednictwem Bułgarii, Iran ajatollaha Chomeiniego, a nawet sama Kuria Rzymska.

Za zgodą Jana Pawła II, który mu przebaczył, nazywając bratem, Agca wypuszczony został w 2000 roku z włoskiego więzienia.

Sam papież w książce „Pamięć i tożsamość”, która ukazała się tuż przed jego śmiercią, nazwał zamach „jedną z ostatnich konwulsji XX-wiecznych ideologii przemocy”.
teraz odtwarzane
35 lat temu Ali Agca strzelał do Jana Pawła II

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej