„To szczególny dzień”. Premier Szydło po audiencji u papieża Franciszka

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Polsce rozmawiała w piątek premier Beata Szydło z papieżem Franciszkiem. Jak powiedziała po audiencji, Ojciec Święty czeka na przyjazd do Polski. – Zrobimy wszystko, by te dni były wspaniałe i bezpieczne – dodała premier. Po południu szefowa rządu wróciła do kraju.

Szydło spotkała się z dziennikarzami w Rzymie na krótkiej konferencji. Jak relacjonowała, mówiła Franciszkowi o przygotowaniach do ŚDM.

– Mówiłam o tym, że młodzi ludzie czekają, cieszą się na jego przyjazd do Polski. Rozmawialiśmy też o polskich rodzinach, rozmawialiśmy o Polsce, papież bardzo podziękował, cieszył się, z tego, że w Polsce wprowadzane są programy, które mają wspierać też rodziny – powiedziała premier.

Podkreśliła, że ta bardzo dobra rozmowa była dla niej wielkim wzruszeniem i wielkim przeżyciem.

Jak dodała, Ojciec święty czeka na to, żeby spotkać się z młodymi Polakami. – Zaprosiłam jeszcze raz Ojca świętego do Polski, mówiłam, że czekamy – relacjonowała.

Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna. – Czekamy na nich, zrobimy wszystko, żeby te dni były wspaniale i przyniosły dla nas, dla polskiego państwa wspaniałe owoce – mówiła dziennikarzom.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

Audiencja u Ojca Świętego to pierwsze spotkanie premier z papieżem Franciszkiem.


Papież Franciszek przyjmie premier Szydło

Msza przy grobie św. Jana Pawła II

Tuż przed audiencją u papieża Franciszka premier Beata Szydło wzięła udział w mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Mszę celebrował ksiądz kardynał Zenon Grocholewski. W homilii przypomniał o przypadającej dziś, 35. rocznicy zamachu na papieża Polaka. Kardynał Grocholewski mówił, że często zdarza się wątpić we własną wiarę. Dlatego wzywał, by ją pielęgnować. Na koniec poprosił św. Jana Pawła II o wstawiennictwo za Polskę.

Po mszy, która przypadła w 35. rocznicę zamachu na papieża Polaka, szefowa polskiego rządu złożyła kwiaty przy grobie papieża Polaka.

35 lat od zamachu na papieża Polaka

W piątek minęła 35. rocznica nieudanego zamachu na życie Jana Pawła II dokonanego przez 23-letniego Turka Mehmeta Ali Agcę.

13 maja 1981 r. Jan Paweł II został postrzelony na placu świętego Piotra przez zamachowca, Turka Mehmeta Ali Agcę. Rannego w rękę i brzuch papieża przewieziono do kliniki Gemelli, gdzie został poddany operacji ratującej życie.

W grudniu 1983 r. Jan Paweł II spotkał się z niedoszłym zabójcą. Rozmowa odbyła się w cztery oczy i trwała 25 minut. Papież przebaczył Ali Agcy.

Premier spotkała się także z sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.

Spotkanie z hierarchami

Premier rozmawiała również z polskimi hierarchami pracującymi na co dzień w Watykanie.


Specustawa o ŚDM z podpisem prezydenta. Ma usprawnić organizację wizyty papieża

źródło:
Zobacz więcej