Raport

Epidemia koronawirusa

Szef pionu śledczego IPN prok. Dariusz Gabrel straci stanowisko

Prok. Dariusz Gabrel (fot. arch.PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Prok. Dariusz Gabrel wkrótce przestanie być dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – dowiedział się portal tvp.info. Szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej nie jest już zastępcą Prokuratora Generalnego, a swoją funkcję pełni jako „wykonujący obowiązki”.

Pion śledczy IPN z nowym szefem?

Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego ma zostać odwołany – dowiedzieli się...

zobacz więcej

– Będzie zmiana na stanowisku dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Prokurator Gabrel utraci swoje stanowisko, a na jego miejsce zostanie wkrótce wyznaczony nowy prokurator. Personaliów nie możemy jeszcze ujawnić – powiedział tvp.info wysoki rangą urzędnik resortu sprawiedliwości.

Czekając na dymisję

Prok. Dariusz Gabrel mówi krótko: – Potwierdzam, że nie jestem formalnie dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, tylko wykonującym obowiązki dyrektora GKŚZpNP. Nie jestem także zastępcą Prokuratora Generalnego, jak podawały media w marcu.

Słowa prok. Gabrela mogą oznaczać, że zdaje on sobie sprawę z czekającej go dymisji, choć formalnie nikt z nim na ten temat nie rozmawiał.

Z rejonu do pionu śledczego IPN

47-letni Dariusz Gabrel został szefem pionu śledczego IPN w lutym 2007 r., z powołania premiera Jarosława Kaczyńskiego, w miejsce odwołanego w październiku 2006 r. prof. Witolda Kuleszy. Ukończył wydział prawa kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sokółce. Od 2002 r. pracował w warszawskim oddziale pionu śledczego IPN. W listopadzie 2006 r. został oddelegowany do GKŚZpNP.

W grudniu 2010 r. Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o odwołanie Gabrela, ale prezydent nie wyraził na to zgody.

źródło:
Zobacz więcej