RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Karabinierzy zatrzymali podejrzanych o terroryzm. „W telefonach mieli zdjęcia Koloseum”

Karabinierzy śledzili podejrzanych uchodźców od grudnia (fot. Marco Di Lauro / Stringer / Getty Images)
Karabinierzy śledzili podejrzanych uchodźców od grudnia (fot. Marco Di Lauro / Stringer / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Apulii na południu Włoch oraz w Mediolanie zatrzymano dwóch Afgańczyków i Pakistańczyka, którzy mieli planować zamachy terrorystyczne w Rzymie, Bari i Londynie. Zatrzymani usłyszeli zarzuty międzynarodowego terroryzmu i pomocy w organizowaniu nielegalnej imigracji. Dwóch innych Afgańczyków jest poszukiwanych.

Włosi dmuchają na zimne. „Czerwony alarm” w największych zabytkach

Rzymskie Koloseum, florencka Galeria Uffizi czy wykopaliska w Pompejach znalazły się pod specjalnym nadzorem. W obawie przed zagrożeniem...

zobacz więcej

Wtorkową operację antyterrorystyczną przeprowadzili karabinierzy na wniosek specjalnej prokuratury do walki z mafią i terroryzmem. W Bari zatrzymano uchodźców z Afganistanu w wieku 23 i 29 lat, zaś w Mediolanie 24-letniego Pakistańczyka, mieszkającego na stałe w Apulii.

Jeden z zatrzymanych Afgańczyków jako miejsce pobytu ma wymieniony w dokumentach ośrodek dla osób ubiegających się o azyl. Podobnie jak drugi zatrzymany, ma specjalny status przyznający ochronę humanitarną.

Potencjalne cele

W opinii śledczych cała piątka „wydaje się wysoce niebezpieczna”. W telefonach zatrzymanej trójki znaleziono zdjęcia rzymskiego Koloseum i Circus Maximus, lotniska, portu i hipermarketu w Bari oraz luksusowych obiektów w Londynie. Mają to być potencjalne cele zamachu. Prokuratura jest przekonana, że fotografie nie mają żadnej wartości turystycznej, lecz są wynikiem obserwacji tych miejsc.

Zatrzymani uchodźcy mieli również zdjęcia talibów i broni oraz materiały propagandowe islamskich radykałów.

Dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu zeszłego roku, kiedy karabinierzy zostali wezwani do hipermarketu w Bari, gdzie zauważono czterech filmujących ten obiekt cudzoziemców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej