„Każdy będzie mógł prowadzić śledztwo”. Telefon rozpozna zrabowane obrazy

ArtSherlock to nowatorskie rozwiązanie, które ułatwi odnalezienie zrabowanych po II wojnie światowej polskich dzieł sztuki. To bezpłatna aplikacja mobilna na telefony i tablety. Po zrobieniu urządzeniem zdjęcia obrazu, ArtSherlock rozpozna, czy było ono kradzione.

Po 15 latach odnaleziono skradziony obraz Rembrandta

Skradziony 15 lat temu obraz Rembrandta van Rijna wart niemal 4 mln euro odnaleziono w Nicei. Płótno przedstawiające chłopca z bańką mydlaną...

zobacz więcej

– To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie – powiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Odniósł się do aplikacji mobilnej ArtSherlock, która umożliwia rozpoznanie dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej.

Program na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego rozpozna, czy dzieło zostało skradzione. – Każdy będzie mógł prowadzić własne śledztwo – powiedział Gliński.

Lista dzieł sztuki

Na liście dóbr utraconych na skutek wojny są blisko 63 tysiące pozycji. Wśród nich znajdują się obrazy polskich i zagranicznych twórców takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Rembrandt czy Rubens. Aplikacja jest bezpłatna.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ostatnim czasie w wyniku działań rewindykacyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki

źródło:
Zobacz więcej