RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Każdy będzie mógł prowadzić śledztwo”. Telefon rozpozna zrabowane obrazy

ArtSherlock to nowatorskie rozwiązanie, które ułatwi odnalezienie zrabowanych po II wojnie światowej polskich dzieł sztuki. To bezpłatna aplikacja mobilna na telefony i tablety. Po zrobieniu urządzeniem zdjęcia obrazu, ArtSherlock rozpozna, czy było ono kradzione.

Po 15 latach odnaleziono skradziony obraz Rembrandta

Skradziony 15 lat temu obraz Rembrandta van Rijna wart niemal 4 mln euro odnaleziono w Nicei. Płótno przedstawiające chłopca z bańką mydlaną...

zobacz więcej

– To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie – powiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie. Odniósł się do aplikacji mobilnej ArtSherlock, która umożliwia rozpoznanie dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej.

Program na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego rozpozna, czy dzieło zostało skradzione. – Każdy będzie mógł prowadzić własne śledztwo – powiedział Gliński.

Lista dzieł sztuki

Na liście dóbr utraconych na skutek wojny są blisko 63 tysiące pozycji. Wśród nich znajdują się obrazy polskich i zagranicznych twórców takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Rembrandt czy Rubens. Aplikacja jest bezpłatna.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ostatnim czasie w wyniku działań rewindykacyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej