RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cyberzłodzieje wpadli na kradzieży kryptowaluty

Kradzieży dokonali dwaj młodzi informatycy (fot. pixabay.com/TBIT)

Cyberprzestępczość w Polsce wkroczyła w nową fazę. Mieszkaniec Gliwic jest oficjalnie pierwszym Polakiem, któremu wykradziono z wirtualnej giełdy 1500 jednostek nowej kryptowaluty Ethereum. Złodziei – dwóch 23-letnich informatyków - wytropili policjanci z wydziału cyberprzestępczości śląskiej komendy wojewódzkiej.

Wyprali miliony euro przy pomocy bitcoinów? Seria aresztowań w Holandii

W Holandii aresztowano 10 mężczyzn podejrzanych o skorzystanie cyfrowej waluty bitcoin do wyprania 15-20 mln euro, pochodzących ze sprzedaży...

zobacz więcej

Przed niespełna tygodniem do jednego z komisariatów w Gliwicach zgłosił się mężczyzna z informacją, że został okradziony na ponad 45 tys. zł. Okazało się, że ktoś przejął jego konto na wirtualnej brytyjskiej giełdzie, na którym zgromadził 1500 jednostek kryptowaluty Ethereum (ETH). To nowa wirtualna waluta, która powstała na zasadzie podobnej do popularnych na całym świecie bitcoinów.

Przez e-mail do konta

Sprawa szybko trafiła do wydziału cyberprzestępczości śląskiej policji. Funkcjonariusze, choć pierwszy raz spotkali się z kradzieżą Ethereum, to jednak znali mechanizmy podobnych przestępstw. Okazało się, że cyberwłamywacze przejęli najpierw konto e-mail biznesmena, który zainwestował w wirtualną walutę. – Następnie e przejęli hasła dostępu do wirtualnego portfela, co umożliwiło im przelanie wirtualnej waluty na założone przez nich konto. Dla pewności dokonali jeszcze dwóch podobnych przelewów – mówi tvp.info Adam Jachimczak, z zespołu prasowego śląskiej policji.

Gorączka bitcoinów

Na początku roku kosztował... 13 dolarów. Niecałe dwa miesiące temu - 215 dolarów. Pod koniec listopada były to już 1073 dolary. 8 grudnia...

zobacz więcej

Policjanci ustalili numery IP i lokalizację komputerów, z których dokonano włamania na konto pocztowe biznesmena. Okazało się, że urządzenie działa w jednej z firm informatycznych na terenie Gliwic. Szybko też ustalono, że złodziejami jest dwóch 23-letnich pracowników tej firmy. Obaj przyznali się do zarzutów i przelali z powrotem wirtualną walutę na konto okradzionego.

Sprawcy usłyszeli zarzuty nielegalnego uzyskania informacji oraz oszustwa komputerowego, za które grozi kara nawet 5 lat więzienia.

Realny zysk z wirtualnej rzeczywistości

Przestępstwa w internecie to obecnie jedna z największych plag, z jaką walczą policjanci. Wirtualne waluty, takie jak bitcoin czy Ethereum, mimo że istnieją tylko w cyberprzestrzeni, mają realną wartość. I to niemałą. Bitcoin kosztuje ponad 1700 zł za jednostkę, a jedno Ethereum warte jest ok. 30 zł.

źródło:
Zobacz więcej