RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Falcon 9 wystartował i wylądował. Drugi historyczny lot rakiety kosmicznej

Rakieta wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego (fot.  	PAP/EPA/SPACEX)
Rakieta wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego (fot. PAP/EPA/SPACEX)

Najnowsze

Popularne

Bezzałogowa rakieta Falcon 9 w piątek bezpiecznie wylądowała na platformie na morzu w pobliżu Florydy. Wcześniej umieściła na orbicie satelitę komunikacyjnego. To już druga udana misja „rakiety wielokrotnego użytku”.

Tak ląduje rakieta kosmiczna. Film z pokładu morskiej platformy

Firma SpaceX opublikowała nagrany w 360 stopniach film pokazujący moment lądowania rakiety kosmicznej Falcon 9 na specjalnej platformie na morzu....

zobacz więcej

Po raz pierwszy Falcon 9, produkowany przez firmę SpaceX, dotarł w jednym kawałku na Ziemię w kwietniu. Wtedy jednak rakieta leciała dwukrotnie wolniej niż ta wystrzelona w piątek. Budziło to wątpliwości, czy maszynę uda się bezpiecznie sprowadzić na lądowisko.

Z kosmosu na platformę

SpaceX to przedsiębiorstwo należące do Elona Muska, twórcy systemu płatności elektronicznych PayPal i firmy motoryzacyjnej Tesla. Falcon 9 ma służyć jako stosunkowo tani nośnik dla wszelkiego rodzaju ładunków wysyłanych w kosmos. Obniżenie kosztów to skutek specyficznego podejścia do rakiet – większość obecnie używanych nośników może zostać użyta tylko raz.

Falcon 9 po starcie i wykonaniu misji wraca na Ziemię, lądując w pionie na specjalnej platformie umieszczonej na morzu. W ten sposób można ponownie wykorzystać kluczowy element rakiety, w którym umieszczone są silniki i bardzo kosztowne elementy sterujące.

SpaceX ma już zamówienia warte blisko 10 mld dol. W zeszłym tygodniu do grona klientów firmy dołączyła amerykańska armia, która zleciła SpaceX umieszczenie na orbicie satelitów wojskowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej