RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Falcon 9 wystartował i wylądował. Drugi historyczny lot rakiety kosmicznej

Rakieta wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego (fot.  	PAP/EPA/SPACEX)
Rakieta wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego (fot. PAP/EPA/SPACEX)

Bezzałogowa rakieta Falcon 9 w piątek bezpiecznie wylądowała na platformie na morzu w pobliżu Florydy. Wcześniej umieściła na orbicie satelitę komunikacyjnego. To już druga udana misja „rakiety wielokrotnego użytku”.

Tak ląduje rakieta kosmiczna. Film z pokładu morskiej platformy

Firma SpaceX opublikowała nagrany w 360 stopniach film pokazujący moment lądowania rakiety kosmicznej Falcon 9 na specjalnej platformie na morzu....

zobacz więcej

Po raz pierwszy Falcon 9, produkowany przez firmę SpaceX, dotarł w jednym kawałku na Ziemię w kwietniu. Wtedy jednak rakieta leciała dwukrotnie wolniej niż ta wystrzelona w piątek. Budziło to wątpliwości, czy maszynę uda się bezpiecznie sprowadzić na lądowisko.

Z kosmosu na platformę

SpaceX to przedsiębiorstwo należące do Elona Muska, twórcy systemu płatności elektronicznych PayPal i firmy motoryzacyjnej Tesla. Falcon 9 ma służyć jako stosunkowo tani nośnik dla wszelkiego rodzaju ładunków wysyłanych w kosmos. Obniżenie kosztów to skutek specyficznego podejścia do rakiet – większość obecnie używanych nośników może zostać użyta tylko raz.

Falcon 9 po starcie i wykonaniu misji wraca na Ziemię, lądując w pionie na specjalnej platformie umieszczonej na morzu. W ten sposób można ponownie wykorzystać kluczowy element rakiety, w którym umieszczone są silniki i bardzo kosztowne elementy sterujące.

SpaceX ma już zamówienia warte blisko 10 mld dol. W zeszłym tygodniu do grona klientów firmy dołączyła amerykańska armia, która zleciła SpaceX umieszczenie na orbicie satelitów wojskowych.

źródło:
Zobacz więcej