Duda: wszystkie moje zobowiązania przedwyborcze są konsekwentnie realizowane

– Decyzja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego zapadnie z całą pewnością jeszcze w tym roku - zapowiedział w czwartek w Lesznie prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że zobowiązania wyborcze zostaną konsekwentnie zrealizowane w trakcie tej kadencji.

– Zawsze patrzyłem na Wielkopolskę z ogromnym podziwem, bo ludzie są tutaj przedsiębiorczy i pracowici. Dzięki temu zawsze Wielkopolska i Leszno szybko się rozwijały – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania na rynku w Lesznie. – Ten potencjał gospodarczy znów trzeba wydobyć i to razem z polskim rządem zamierzamy zrobić – podkreślił.

Decyzja ws. wieku emerytalnego zapewne jeszcze w tym roku

Prezydent zwrócił się do mieszkańców z prośbą o „optymizm w codziennej działalności i w obserwowaniu życia publicznego”. Jak podkreślił, stara się realizować wszystkie swoje zobowiązania przedwyborcze. Dodał, że właśnie dlatego przygotował ustawę obniżającą wiek emerytalny oraz podwyższającą kwotę wolną od podatku. – Wierzę w to, że spokojnie, konsekwentnie oraz w miarę możliwości finansowych naszego państwa obydwie ustawy zostaną przyjęte – podkreślał.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku w parlamencie zapadnie decyzja odnośnie wieku emerytalnego. – Z całą pewnością ta decyzja zapadnie w parlamencie jeszcze w tym roku i spokojnie, w ramach upływającej kadencji mojej, Sejmu, Senatu i rządu, wszystkie te zobowiązania będą konsekwentnie zrealizowane. Tak, jak jest realizowane 500 plus, niezwykle potrzebny program – podkreślił.

– To są pieniądze, które mają być przeznaczone na dzieci. To jest właściwa polityka, jestem co do tego przekonany. Taka polityka jest prowadzona we wszystkich cywilizowanych, demokratycznych państwach na świecie, a zwłaszcza w Unii Europejskiej - powiedział Duda oceniając program Rodzina 500 plus.


Prezydent: wierzę, że dobra zmiana właśnie następuje. Nie wycofuję się z zobowiązań

Polska musi wrócić na drogę „mocnego rozwoju przemysłowego”

Prezydent zaznaczył także, że Polska, jako państwo, musi wrócić na drogę „mocnego rozwoju przemysłowego, ale oczywiście nowoczesnego”.

– Wierzę w to, że jesteśmy w stanie ten potencjał gospodarczy i przemysłowy znakomicie odtworzyć, że praca już jest, a będzie jej więcej, że będzie lepiej płatna, i że stanie się to także dzięki mądrej polityce realizowanej przeze mnie, jako prezydenta i przez polski rząd – mówił.

– Ta polityka będzie zmieniała Polskę na lepsze, bo to jest polityka realizowana dla was, dla wszystkich. Ta polityka nie jest realizowana przeciwko komukolwiek. Ona jest realizowana dla Polaków – powiedział Duda.

Podczas swojego przemówienia prezydent nawiązał także do powstania wielkopolskiego. Podkreślił, że był to zryw, którego uczestnicy niezwykle przyczynili się do odzyskania niepodległości. – Poprzez powstanie, które było przemyślane, świetnie prowadzone, mądrze, i osiągnęło wszystkie swoje cele, a przede wszystkim zwyciężyło. I rękami Wielkopolan i ich bohaterstwem przyłączyło Wielkopolskę do odtwarzającej się Rzeczypospolitej – mówił do zgromadzonych.

– To powstanie ukazało niezwykle ważną cechę, jaką państwo tutaj na tej ziemi macie, niezwykle cenną, a mianowicie wielki rozsądek, pragmatyzm, zawsze doskonałe przygotowanie i niezwykłą obowiązkowość. To powstanie zwyciężyło, a straty po naszej, po polskiej stronie były niewielkie. Właśnie dlatego, że wszystko robiono w sposób przemyślany – dodał.

Nowy teatr „wyrazem dbania o polską kulturę i tożsamość”

Prezydent podkreślił także, że powstały w Lesznie pierwszy po 60 latach w Polsce miejski teatr jest także wyrazem dbania przez Wielkopolan o polską kulturę i tożsamość. – Wielkopolskość w moim przekonaniu, wasza natura, najdobitniej ujawnia się właśnie poprzez takie działania, jak to. Nie kolejne wielkie inwestycje handlowe, bo te już są - ale teatr, instytucję kultury – wskazał.

Spotkanie z żużlowcami

Przed spotkaniem z mieszkańcami i grupą strażaków z ochotniczych i zawodowych straży pożarnych, prezydent odwiedził klub Unię Leszno, drużynowego mistrza Polski na żużlu. Tam miał okazję rozmawiać z zawodnikami, sztabem szkoleniowym oraz władzami klubu. W trakcie wizyty zaprezentowano także park maszyn oraz trofea zdobyte przez Unię, która jest najbardziej utytułowaną drużyną w Polsce. Na pamiątkę spotkania prezydent otrzymał plastron z numerem 9 i nazwiskiem Duda oraz godłem klubu.

Wizyta prezydenta w Lesznie odbyła się na zaproszenie miejskich radnych.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z zawodnikami i trenerami FOGO Unia Leszno (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Zobacz więcej