Wielka Brytania: nowy sondaż na temat członkostwa w UE

Zwolennicy i przeciwnicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej idą łeb w łeb (fot. flickr/August Brill)

Zwolennicy i przeciwnicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej idą łeb w łeb. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą ICM, wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej chce 45 proc. Brytyjczyków. Pozostania we wspólnocie chciało 44 proc. ankietowanych.

OECD ostrzega Brytyjczyków: Brexit uderzy was po kieszeni

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyłączyła się do apeli o pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Niecałe dwa...

zobacz więcej

Badanie przeprowadzono z zastosowaniem internetu w dniach 29 kwietnia - 3 maja. Nie brano pod uwagę niezdecydowanych. W poprzednim badaniu tej samej firmy, opublikowanym w zeszłym tygodniu, wyniki były podobne. Niewielką przewagę mieli również zwolennicy wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty, których było 46 procent. Brexitu nie chciało 44 procent ankietowanych.

Referendum dotyczące obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

OECD ostrzega

Brexit doprowadziłby do tego, iż przeciętny Brytyjczyk tylko do 2020 roku straciłby równowartość swej miesięcznej pensji – wynika z raportu OECD, który ma być opublikowany w środę, a o którym informuje BBC.

Sekretarz generalny OECD Angel Gurria powiedział w BBC Radio 4, że jeśli Wielka Brytania nie będzie członkiem UE, to nie uda się jej wypracować lepszych umów dla swej gospodarki, niż kiedy pozostanie we Wspólnocie. Gurria ocenił, że zwolennicy opuszczenia UE podczas trwającej kampanii prezentują „myślenie życzeniowe”.

źródło:

Zobacz więcej