DJ-e zmiksowali, Drzewiecki zagrał Chopina

W ramach Festiwalu Muzyki Państw Morza Bałtyckiego z recitalem chopinowskim w filharmonii Berwaldhallen wystąpił Stanisław Drzewiecki (fot. arch. TVP)

Piątek był dniem polskim na Festiwalu Muzyki Państw Morza Bałtyckiego w Sztokholmie – z recitalem chopinowskim w filharmonii wystąpił Stanisław Drzewiecki, a w znanym klubie nocnym muzykę Chopina samplowali DJ-je. W klubie Berns odbyła się również premiera filmu „Chopin, gdzie jesteś?” autorstwa szwedzkiego kolektywu artystycznego Raketa.

W lokalu Berns na nowy sposób utwory Chopina przetworzyli znany szwedzki DJ Kornel Kovacs oraz polscy muzycy Eltron John i Jacek Sienkiewicz. Goście bawili się do późnej nocy.

Pomysł prezentacji na sztokholmskim festiwalu muzyki poważnej utworów Chopina w nowoczesnej formie, poza filharmonią, to inicjatywa Instytutu Polskiego w Sztokholmie, który koordynuje Rok Chopinowski w Szwecji. Dyrekcja imprezy włączyła występ DJ-ów do oficjalnego programu.

Nie powinno zaskakiwać, że muzykę Chopina można grać w nowoczesny sposób w klubie tanecznym. Ma ona przecież korzenie w tańcach ludowych, z których kompozytor czerpał inspiracje, podobno sam bywał i tańczył na wiejskich weselach – tak ideę tłumaczyła Katarzyna Tubylewicz, dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Podczas wieczoru z Chopinem w sali klubu Berns po raz pierwszy zaprezentowany został film „Chopin, gdzie jesteś?” autorstwa szwedzkiego kolektywu artystycznego Raketa. To rezultat wyjazdu studyjnego artystów do Warszawy, podczas którego Szwedzi odwiedzili miejsca związane z kompozytorem.

W ramach Festiwalu Muzyki Państw Morza Bałtyckiego z recitalem chopinowskim w filharmonii Berwaldhallen wystąpił Stanisław Drzewiecki.

źródło:

Zobacz więcej