RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Program „Inwestycje Polskie” źle przygotowany. Jest raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się sposobowi przygotowania i realizacji Programu „Inwestycje Polskie”. Inspektorzy nie zostawili na programie suchej nitki.

Dzielnicowy? Nie znam. Gorzkie wnioski kontroli NIK

Mieli budować kontakty z mieszkańcami i zapobiegać przestępstwom. Okazuje się, że zajmują się wszystkim, tylko nie tym, do czego zostali powołani –...

zobacz więcej

NIK wskazuje, że w latach 2013-2015 wsparcie procesów inwestycyjnych ze środków publicznych wyniosło około 30 miliardów złotych zamiast deklarowanych 40 miliardów. „Nie przewidziano bowiem, że przygotowanie finansowania kapitałowego przez Polskie Inwestycje Rozwojowe będzie procesem długotrwałym ani tego, że przedsiębiorstwa krajowe nie przedstawią dostatecznej liczby projektów spełniających wymagania” – zwraca uwagę raport.

W ocenie Izby zawiódł nadzór nad realizacją programu, był bowiem rozproszony między dwoma ministerstwami. Z raportu inspektorów wynika również, że sposób finansowania udziału Banku Gospodarstwa Krajowego w programie był niezgodny z założeniami programu i powiększył dług publiczny o 3 mld zł.

Powstanie programu zostało zapowiedziane przez byłego premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose 12 października 2012 roku. Inicjatywa zakłada inwestowanie środków w realizację długofalowych, rentownych projektów infrastrukturalnych.

źródło:
Zobacz więcej