
Koncerty, jamy jazzowe i spotkania z autorami odbędą się we Wrocławiu, Toruniu i Zakopanem w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu.
30 kwietnia z inicjatywy UNESCO na całym świecie fani muzyki jazzowej obchodzą Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji także w większości polskich miast przygotowano wiele atrakcji.
– Ustanowienie Światowego Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływania oraz podkreślenie znaczenia tego gatunki muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – mówi Irina Bokowo, dyrektor generalny UNESCO.
Koncerty, jamy jazzowe i spotkania autorskie z artystami będą odbywać się również w Polsce m.in. we Wrocławiu, w Katowicach i w Zakopanem.
Jimmi Hendriks na wrocławskim rynku
Ze względu na tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016” lokalne środowisko muzyczne postanowiło szczególnie uczcić Światowy Dzień Jazzu. 30 kwietnia przypada finał festiwalu Jazz nad Odrą, projektu muzycznego dedykowanego jazzowej odmianie muzyki improwizowanej.
– Ludzie nie są wyrafinowani, ludzie są idiotami. Ja sam jestem idiotą decydując się na taki krok. Tylko, że ja to robię świadomie. Głupka nie...
zobacz więcej
Żydowskie rytmy w Katowicach
Od 25 do 30 kwietnia potrwa w Katowicach piąta edycja JazzArt Festival. W mieście odbywają się koncerty, pokazy filmów muzycznych i wystawy tematyczne. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu jest m.in. Yasmin Levy, żydowska artystka, łącząca muzykę jazzową z klasycznymi rytmami hebrajskimi, specjalizująca się przede wszystkim w muzyce sefardyjskiej.
Warto również wspomnieć o duńskiej grupie muzycznej Selvhenter. Artyści, którzy w nietuzinkowy sposób łączą rytmy jazzowe z punkiem, zagrają na zakończenie festiwalu w Jazz Club Hipnoza.
Nie zabraknie oczywiście polskich akcentów. Ciekawie zapowiada się również rodzimy projekt grupy kilku artystów pt.AUKSO In Motion, czyli fuzja żywego brzmienia akordeonowego Motion Trio z orkiestrą kameralną pod batutą Marka Mosia. Muzyków będzie można posłuchać ostatniego dnia festiwalu o godz. 19.30 w sali koncertowej NOSPR.
Krupówki w rytmie jazzu
Od 29 kwietnia do 3 maja w Zakopanem potrwa festiwal Zakopiańska Wiosna Jazzowa. Imprezę rozpocznie koncert polskiego kompozytora i gitarzysty rockowego Antymosa Apostolisa w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach.
Apostolis zagra ze swoimi amerykańskimi przyjaciółmi Garym Husbandem i Etienne Mbappe'em. Apostolis to niezwykły muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, syn greckich imigrantów urodzony w Siemianowicach Śląskich, uznawany za jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Teofil Lisiecki, współorganizator zakopiańskich koncertów.
31 kwietnia podczas trwania Międzynarodowego Dnia Jazzu przez Krupówki przejdzie Parada Jazzowa, podczas której wybrzmią największe klasyki w historii jazzu.
Na ostatni dzień Festiwalu zaplanowano koncert rodzimych artystów zatytułowany Folkowa Lawina z Gór.
"Chcemy dać mocny wydźwięk na zakończenie zakopiańskiej Wiosny Jazzowej i zaprezentować naszych podhalańskich muzyków, którzy starają się wybić poza znany schemat grania kojarzony z muzyką folkową. Folkowa Lawina z Gór ma łączyć elementy muzyki folkowej z elementami jazzu i bluesa" - tłumaczy współorganizator wydarzenia Dawid Kluś.
Międzynarodowy Dzień Jazzu został oficjalnie ustanowiony w 2012 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.
Początki festiwalu miały miejsce w Nowym Orleanie i Paryżu, z kolei tegoroczną stolicą jazzu jest Waszyngton, miasto gdzie muzyka od samego początku wsiąkła w tkankę miasta.