SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Polska ambasador w Moskwie wezwana do MSZ. Przez Nocne Wilki

Motocykliści chcą upamiętnić zakończenie drugiej wojny światowej (fot. RIA Novosti via Getty Images)
Motocykliści chcą upamiętnić zakończenie drugiej wojny światowej (fot. RIA Novosti via Getty Images)

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, polska ambasador w Moskwie, została w piątek wezwana przez rosyjski MSZ – podaje agencja RIA Nowosti, powołując się na własne źródła w dyplomacji. Reakcja MSZ ma być reakcją na zakaz wjazdu do Polski dla rosyjskich motocyklistów z grupy Nocne Wilki.

Polska ponownie nie wpuści Nocnych Wilków

Członkowie kontrowersyjnego klubu motocyklowego Nocne Wilki także w tym roku nie zostaną wpuszczeni do Polski. Informację Redakcji Zagranicznej TVP...

zobacz więcej

Spotkanie w MSZ rozpoczęło się o godz. 12.00 polskiego czasu i zakończyło się po kilkunastu minutach.

Wcześniej rzecznik polskiej ambasady w Moskwie Bartosz Cichocki poinformował, że współpracujący z Kremlem motocykliści nie uzyskają prawa wjazdu na terytorium naszego kraju. Granicę planowali przekroczyć 1 maja. Biorą udział w rajdzie po Europie, za pomocą którego chcą uczcić rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej.

„Nieuprawnione działania strony rosyjskiej”

„Podstawą do podjęcia decyzji odmownej było zapewnienie ochrony porządku publicznego. MSZ RP nie akceptuje nieuprawnionych działań strony rosyjskiej, prowadzonych na płaszczyźnie relacji bilateralnych oraz na forum międzynarodowym” – tłumaczy w komunikacie polskie MSZ swoją decyzję.

„Działania te są podejmowane w ramach kampanii dezinformacyjnej w odniesieniu do realizacji przez stronę polską zobowiązań wynikających z Umowy między Rządem RP a Rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 r., która jest ukierunkowana na dyskredytację polityki rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec Federacji Rosyjskiej” – czytamy w piśmie.

Motocykliści z Kremla

Nocne Wilki znane są ze wspierania polityki Kremla. Z motocyklistami chętnie pokazuje się prezydent Władimir Putin. Członkowie klubu brali udział w aneksji Krymu, zaś lider grupy Aleksander Załdostanow znany jest m.in. z sympatii do Stalina.

W zeszłym roku Nocne Wilki również próbowały przejechać przez Polskę w ramach rocznicowego rajdu. Części motocyklistów nie wpuszczono na nasze terytorium.

źródło:
Zobacz więcej