RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powstaną dwa pomniki. „Sądzimy, że na Krakowskim Przedmieściu”

Lider PiS Jarosław Kaczyński poinformował o powstaniu komitetu budowy dwóch pomników: smoleńskiego i świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak mówił, zbudowanie tych pomników będzie „spełnieniem społecznego i narodowego obowiązku”.

„Polacy wskazali sercem, nogami, gdzie ten pomnik powinien stać”

Wiceminister kultury Jarosław Sellin jest pewny, że pomnik smoleński stanie pod Pałacem Prezydenckim. Przez ostatnich kilka lat stołeczny Ratusz...

zobacz więcej

– Liczymy, że te dwa pomniki w śródmieściu Warszawy – sądzimy, że na Krakowskim Przedmieściu, chociaż oczywiście lokalizacji ostatecznych jeszcze nie ma – powstaną w stosunkowo krótkim czasie i na 8. rocznicę tragedii smoleńskiej będą już odsłonięte – powiedział Jarosław Kaczyński.

Poinformował, że zawiązany w czwartek komitet budowy pomników składa się z „polityków i z osób, które są poza polityką, ale odgrywają znaczącą rolę w życiu publicznym”. Wyjaśnił, że pomniki mają zostać wybudowane ze środków pozyskanych dzięki zbiórce pieniędzy. – Patrzymy na przyszłość z optymizmem, wierzymy, że zbierzemy środki na budowę – powiedział.

Z zachowaniem symetrii

Kaczyński wyraził nadzieję, że „konkurs pozwoli na znalezienie rozwiązań artystycznych które będą właściwe ze względu na wagę pomników, ale także właściwe ze względu na miejsce – bo miejsce jest szczególne i musi tu być pewna symetria między tym, co zostanie zaproponowane, a charakterem tej części Warszawy”.

Lider PiS podsumował, że budowa pomników będzie „spełnieniem społecznego i narodowego obowiązku”.

„Potrzebne jest przebaczenie, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary”

W sprawie Smoleńska musimy ustalić prawdę i wyciągnąć z niej wszystkie wnioski. Wiem, że zaczęło się prawdziwe śledztwo. Wiem, że Polacy...

zobacz więcej

Plany powołania komitetu budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezes PiS ogłosił 10 kwietnia, podczas 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. – Tutaj na tej ulicy, na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński. Na tej ulicy musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił szef PiS przed Pałacem Prezydenckim.

Dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu Warszawy trwają od kilku lat. PiS i część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim. Jednak na tę lokalizację nie zgadzają się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Gronkiewicz-Waltz: pomnik smoleński nie na Krakowskim Przedmieściu

– Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie wcześniej czy później w jakimś godnym miejscu w centralnej części Warszawy, ale nie na Krakowskim...

zobacz więcej

Miasto przeciwko pomnikowi na Krakowskim Przedmieściu

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak niedawno stwierdził, że „nie tylko były, ale i obecny konserwator, nawet jego zastępca utrzymują swoje stanowisko, że Krakowskie Przedmieście jest układem urbanistycznym zamkniętym, funkcjonalnym, w związku z tym nie widzą tam możliwości lokalizowania żadnych innych pomników”. Dodał, że „był wniosek o zlokalizowania tam pomnika Jana Pawła II i to rzeźby autorstwa Igora Mitoraja i tak samo takiej zgody na tę lokalizację nie było”. Zaznaczył, że nie ma także zgody konserwatora na tzw. pomnik światła - taka propozycja również pojawiła się podczas dyskusji nt. upamiętnienia ofiar katastrofy.

Miasto natomiast wyraziło zgodę na postawienie pomnika na rogu ulic Trębackiej i Focha. Ta lokalizacja została zaproponowana na spotkaniu w lutym 2015 r. ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z częścią rodzin ofiar katastrofy oraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Okazało się, że do terenu przy zbiegu ul. Trębackiej i Focha są roszczenia – lokalizacja ta nie uzyskała powszechnego poparcia rodzin ofiar.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej