RAPORT

Pogarda

„Dumna Polska pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi”

Najnowsze

Popularne

Odnalezienie szczątków pułkownika Zygmunta Szendzielarza, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i państwowe uroczystości pogrzebowe „Łupaszki” to przywracanie godności Polsce – mówił w niedzielę podczas uroczystości w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach prezydent Andrzej Duda.

Uroczysty pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

zobacz więcej

Andrzej Duda dziękował za pamięć o bohaterstwie rodzinie pułkownika „Łupaszki”, rodzinom poległych Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzom Niezłomnym, harcerzom, strzelcom, kibicom i "wszystkim młodym ludziom, którzy od lat czcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych". Duda zwracał uwagę na trudności i prześladowania, jakie spotykały te osoby ze strony komunistycznych władz.

– Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – powiedział prezydent, co zgromadzeni przyjęli oklaskami.

Godność, którą – jak mówił – kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali Zygmunta Łupaszkę, podeptali; którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi wrzucili do bezimiennych dołów.

– Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – powiedział prezydent.

„Łupaszka” – apolityczny bojownik o niepodległą Polskę

– Jest postacią symboliczną m.in. dlatego, że uosabia typ apolitycznego bojownika o niepodległą Polskę. Nie można go przypisać do żadnej opcji...

zobacz więcej

Pośmiertnie awansowany

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, w chwili śmierci major, został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. – To ważne, że dzisiaj jest taka Polska, która także poprzez swoje najwyższe władze pamięta, oddaje cześć, a przede wszystkim docenia – powiedział odnosząc się do awansu „Łupaszki” i podziękował ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi, który podjął decyzję w tej sprawie.

Mówiąc o Szendzielarzu „Łupaszce” i jego żołnierzach prezydent Duda wskazał, że byli oni wychowani na micie wielkiej, bohaterskiej Polski. Mit ten, jak mówił, opierał się na pamięci o powstańcach styczniowych, na pamięci o Polakach, którzy zwyciężyli walkę o niepodległość w 1918 r., a także na pamięci o tych, którzy „obronili Warszawę i Polskę przed bolszewikami w 1920 r.”.

– To budowało postawę tych ludzi. To dlatego z odwagą stanęli potem do obrony Polski w 1939 r., walczyli w podziemiu, a kiedy przyszły wojska sowieckie i nie chciały opuścić Polski, nie zgodzili się z Polską, która nie była wolna, nie była niepodległa, nie była suwerenna – mówił prezydent.

– Dziś to właśnie na ich przykładzie, na ich bohaterstwie wychowujemy nowe pokolenia, by były takie jak oni – wierne Ojczyźnie do końca, wierne przysiędze żołnierskiej, wierne temu, co wszczepiono w ich dusze, wierne niepodległej i wolnej Polsce – powiedział prezydent.

Jak dodał, ważna jest pamięć o przeszłości, ale także budowanie przyszłości. – Bo takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie – przypomniał prezydent.

Kondukt pogrzebowy (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Kondukt pogrzebowy (fot. PAP/Jakub Kamiński)

„Żegnając pułkownika Szendzielarza, witamy Polskę niepodległą”

Żegnamy bohatera, o którym mówiono, że był bandytą; wielkiego polskiego patriotę, którego nazwano niemieckim kolaborantem – mówił minister obrony...

zobacz więcej

„Panie pułkowniku, spoczywaj w pokoju”

– Panie Pułkowniku wychodząc z celi w swoją ostatnią drogę powiedział pan do współwięźniów: »Z Bogiem, panowie« . Zostaliśmy z Bogiem, panie pułkowniku i z Bogiem jesteśmy cały czas. Ale jedno chcę, skłaniając przed Panem głowę, powiedzieć. Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś doskonale, że w tamtych czasach, trudnych, beznadziejnych, to wy zachowaliście się jak trzeba. Szanowni państwo, cześć i chwała bohaterom, wieczna chwała poległym. Panie pułkowniku, spoczywaj w pokoju, wreszcie w rodzinnym grobie niech się Polska przyśni Tobie... – powiedział.

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (1910-1951) – żołnierz antykomunistycznego ruchu oporu w 1950 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. Miejsce pochówku „Łupaszki” przez lata było nieznane. Szczątki żołnierza zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach.

Zygmunt Szendzielarz pożegnany z wojskowymi honorami (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Zygmunt Szendzielarz pożegnany z wojskowymi honorami (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej