RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marsz pro–life w stolicy: każde życie ludzkie jest nietykalne

Pod hasłem „Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny” odbył się w Warszawie XI Marsz Świętości Życia. Biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser wyraził żal, że życie dzieci nienarodzonych wciąż nie stanowi w polskim prawie wartości bezwzględnej i bezwarunkowej.

Marsze dla Życia i Rodziny w 140 miastach Polski. „Pragniemy, by szanowano życie człowieka”

Dziesiąty już raz ulicami polskich miast idą Marsze dla Życia i Rodziny – w tym roku pod hasłem „Rodzina – wspólnota – Polska”. Ich uczestnicy...

zobacz więcej

Marsz poprzedziły msze św. w archikatedrze św. Jana oraz warszawsko-praskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Jego uczestnicy przeszli z placu Zamkowego przed Bazyliką Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił w warszawskiej archikatedrze, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. – Jego obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu – zaznaczył hierarcha.

Wartość podstawowa

– Nie dlatego bronimy życia ludzkiego, bo tak nam każe Ewangelia. Nawet nie dlatego, bo tak nam każe piąte przykazanie. Bo ktoś mógłby powiedzieć: „No to chrześcijanie, brońcie sobie, skoro wam tak wiara nakazuje”. Bronimy życia, bo ono jest wartością podstawową dla wszystkich. Ono jest fundamentem godności człowieka – wyjaśnił kard. Nycz.

Abp Hoser wskazał, że Marsz Świętości Życia jest „świadectwem wierności życiu”. – Jest świadectwem solidarności z tym co słabe, zagrożone, bezbronne i niewinne. Jest również aktem odwagi, bo nie ma wierności bez poświęcenia, nie ma solidarności bez wysiłku. Jesteśmy do tego wezwani – tłumaczył duchowny.

Dawca Życia jest również sędzią

– Każdy z nas może być narażony na kpiny, wyśmiewanie, kontrowersje i inne konsekwencje, które mogą nas spotkać. Ale my nie możemy zdradzić Tego, który nas do życia powołał. Nie możemy zdradzić człowieka, dlatego że cokolwiek uczyniliście jednemu z braci tych najmniejszych, mnieście uczynili – mówi Jezus Chrystus. Ten Dawca Życia jest również sędzią naszego życia i Panem miłosiernym, któremu musimy zaufać – podkreślał abp Hoser.

Przed marszem, w trakcie happeningu na Placu Zamkowym trwała akcja „Pielucha dla malucha”. Zbierano pieluszki, jednorazowe, kosmetyki oraz mleko dla niemowląt. Dary trafią do Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach pod Warszawą, prowadzony przez Archidiecezję Warszawską.

źródło:
Zobacz więcej