RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Huczne obchody na Wyspach

400 lat temu – 23 kwietnia 1616 roku – zmarł William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Przyjmuje się, że jest autorem 38 sztuk i 154 sonetów, przetłumaczonych na większość języków nowożytnych. Jego dzieła, takie jak: „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” czy „Burza” sprawiły, że Szekspir do dzisiaj jest uważany za niedoścignionego dramaturga wszechczasów.

Szekspir na scenie oświetlonej świecami

Nowy teatr, który zostanie wybudowany obok zrekonstruowanej słynnej elżbietańskiej sceny „The Globe” w Londynie, będzie oświetlony świecami i...

zobacz więcej

Pozostaje najczęściej inscenizowanym i ekranizowanym autorem sztuk w historii. Jest również najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata.

Teatr Royal Shakespeare Company w Stratford upon Avon przygotował specjalne przedstawienie okolicznościowe, które obejrzeć też będzie można na specjalnie ustawionym telebimie. Przez centrum rodzinnego miasta dramaturga przejdzie też parada. Organizatorzy spodziewają się tysięcy ludzi.

Miasto wzbogaci się też o nową atrakcję – odtworzoną w szczegółach klasę, gdzie mały William czytał choćby owidiuszowskie „Metamorfozy”, których okruchy znajdziemy na przykład we „Śnie Nocy Letniej”.

W bibliotece Uniwersytetu Oksfordzkiego otwarta zostanie wystawa poświęcona tematowi śmierci w sztukach Szekspira.

Z kolei w Londynie wzdłuż Tamizy ustawionych zostanie 37 ekranów, na których wyświetlone zostaną adaptacje sceniczne Szekspirowskich klasyków, a także specjalnie nakręcone krótkie filmy premierowe pokazujące postaci w lokacjach, które dramaturg tylko sobie wyobrażał: od Makbeta w zamku Klamis, po Kleopatrę na tle piramid.

„Szekspir nas wymyślił i nadal w nas sobie zawiera”

Ceniony przede wszystkim za psychologiczną głębię bohaterów i uniwersalność, która jest dla twórców zachętą do adaptacji i uwspółcześnień. „Szekspir nas wymyślił i nadal w nas sobie zawiera” – pisał Harold Bloom, znany amerykański krytyk literacki.

Z twórczości angielskiego dramaturga od wieków czerpią nie tylko twórcy teatralni, ale też filmowi, jak Akira Kurosawa czy Orson Welles. Spośród polskich reżyserów ekranizacji jego dzieł dokonali m.in. Roman Polański, Feliks Falk i Andrzej Wajda.

Do Polski twórczość Szekspira docierała wraz z niewielkimi grupami niemieckich aktorów, którzy w Elblągu, Królewcu, Wrocławiu i – przede wszystkim – Gdańsku wystawiali przeróbki oryginalnych sztuk, wśród nich zapewne dzieła Anglika ze Stratfordu.

Po artyście nie został ani jeden oryginalny wers tekstu literackiego. Jego życie i twórczość do dziś budzi więc wątpliwości badaczy. Przedmiotem debaty jest również chronologia powstawania poszczególnych dzieł, ich treść, a nawet autorstwo. Spośród śladów materialnych po Szekspirze zachowało się zaledwie kilkanaście wizerunków i kilka umów kupna-sprzedaży domów pisanych jego ręką.

źródło:
Zobacz więcej